nase sk dravce2

nase sk sovy2

Aktuality 2018

DEŇ ZEME V KOŠI

1V sobotu sme oslávili deň našej matičky exkurziou v rámci programu #3DodZSE neďaleko Prievidze na mokradiach pri obci Koš. Akcie sa zúčastnilo viac ako 50 ľudí z rôznych kútov Slovenska (Prešov, Levice, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Vráble a pod.).

Čítať ďalej...

Všetci za dravce – iniciatíva za chránené druhy

  13

Od 5. marca do 4. apríla 2018 bolo na Slovensku odhalených šesť prípadov otráv chránených druhov, pri ktorých zahynulo 53 dravých vtákov, 1 sova a 5 jedincov krkavca. Ich spoločenská hodnota je spolu 92 540 eur. (stav k 17.4.2018) Ide o doposiaľ najväčšie odhalenie týchto nelegálnych aktivít u nás, a pritom je to iba špička ľadovca - skutočných obetí je oveľa viac.

Čítať ďalej...

Birds of prey in danger – latest cases of poisoned of birds of prey in Slovakia

 

1 PETÉNYI 23.03.18Raptor Protection of Slovakia – a Slovak NGO and associated beneficiary in LIFE PannonEagle project, reports about numerous recent cases of confirmed or suspected poisoning of bird of prey in the country. The latest cases are being investigated since 28th March. Near Tvrdošovce and Kolíňany municipalities dead bodies of 15 common buzzards, 2 western marsh harrier and one common raven were found.

Čítať ďalej...

Vtáky v Koši - Akcia pre verejnosť

Vedci preukázali, že pozorovanie vtáctva má blahodarný vplyv na ľudskú myseľ a tým pádom aj na naše telo. Príďte urobiť niečo pre svoje zdravie a poďte s nami osláviť Deň Zeme do Koša! :-) 1

Akciu pre každého organizuje Ochrana dravcov na Slovensku a Západoslovenská energetika, a.s. v rámci programu 3DodZSE.

Čítať ďalej...

Podpora havranej kolónie v Tvrdošovciach

Havran cierny JozefChavko2Aj tento rok sme realizovali pri obci Tvrdošovce (okr. Nové Zámky, Chránené vtáčie územie Dolné Považie) manažmentové aktivity zamerané na opravu vtáčich polobúdok určených pre hniezdenie malých druhov sokolov. Taktiež sme zabezpečili pre hniezdnu miestnu populáciu havranov čiernych (Corvus frugilegus) nastrihané halúzky z ovocných drevín a viniča.

Čítať ďalej...

Znova sčítavame sovy

kuvičok vrabčíAj tento rok už v marci začíname sčítavať sovy a ostatné nočné druhy vtákov pre potreby Monitoringu sov na Slovensku. Spolu s dobrovoľníkmi sme otestovali dohodnutú metódu už minulú jar. Dokopy sme zaznamenali 83 sov na 23 líniách. Sú to povzbudivé čísla, tento rok očakávame výraznejšie zapojenie ďalších dobrovoľníkov. Možno aj vás, stačí ak rozpoznáte sovy podľa hlasu. A ak nie, dá sa to naučiť, napr. z webu s hlasmi vtákov - www.xeno-canto.org.

Čítať ďalej...

Práca medzi dravcami

Lucia DeutschovaZostrih rozhovoru s výkonnou riaditeľkou organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, Luciou Deutschovou, z relácie Panoráma Rádia Regina Bratislava, vysielanej 10. februára. Dozviete sa v ňom, čo je fascinujúce na práci v ochrane prírody, či si nás ľudia mýlia so sokoliarmi, prečo sa zaujímame o počet zimujúcich dravcov, či vôbec príroda potrebuje človeka, ako správne pomôcť, ale aj to, prečo vtákom niektorí ľudia ubližujú.

Prajeme príjemné počúvanie a ďakujeme za poskytnutie záznamu

Čítať ďalej...

Sokol červenonohý na konferencii Zoologické dny v Prahe

RomanRaz do roka sa stretáva česko-slovenská elita vo svete zoológie na už tradičnej konferencii - Zoologické dny. Tento rok sa konferencia uskutočnila v Prahe, dejiskom bola Fakulta životního prostředí, Česká zemědělská univerzita v Prahe. Počas dvoch dní (8.-9.februára) sme boli svedkom ohromného pretlaku informácii zo sveta zoológie, od jej výskumu na úrovni skúmania DNA až po ochranu rôznych živočíšnych skupín. Viac ako 500 ľudí, približne 120 prednášok a 200 posterov, toľko v skratke, čo všetko sme mohli vidieť, zažiť či počuť.

Čítať ďalej...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.

RPS - Ochrana dravcov na Slovensku