Tlačové správy r.2013

Zranené a choré dravce strávia Vianoce v novej voliére

Nova_voliera_Metod_MacekTlačová správa RPS, 20.12.2013.

Dravce, ktoré sa liečia po úrazoch v Záchrannej stanici Zázrivá neďaleko Národného parku Malá Fatra majú od leta 2013 k dispozícii novú veľkú voliéru. Voliéra, vďaka svojim rozmerom, umožňuje vykonávať kratšie lety a tým napomáha k aktívnej rehabilitácii vtákov. Zvyšuje sa tak šanca úspešného navrátenia vtákov do voľnej prírody.

Medzinárodná konferencia potvrdila negatívny trend populácie orla krikľavého

Snimka_obrazovky_2013-11-07_o_16.36.38Tlačová správa Bratislava 7. november 2013

V Rumunsku sa počas uplynulého víkendu uskutočnila Medzinárodná konferencia za účelom aktualizácie Európskeho akčného plánu pre orla krikľavého. V dňoch 31.10.-2.11. sa v hoteli Bâlea Cascadă v pohorí Făgăraș zišlo vyše 50 ornitológov zo šestnástich krajín vrátane odborníkov zo Slovenska.

Konferencia bola organizovaná v rámci projektu „Ochrana orla krikľavého v Rumunsku“, podporeného Európskou komisiou v rámci finančného nástroja LIFE+. Rovnomenný projekt LIFE „Ochrana orla krikľavého na Slovensku“ sa realizuje v súčasnosti aj u nás mimovládnou organizáciou Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), v spolupráci so Stredoslovenskou energetikou, a.s. a Východoslovenskou energetikou, a.s.

Pomocná ruka pre vzácne krídla

Snimka_obrazovky_2013-10-08_o_15.08.40

Správa CHKO

Dunajské luhy Korzo Bélu Bartóka 789/3, 929 01 Dunajská Streda

5
Snimka_obrazovky_2013-10-08_o_15.08.55

Ochrana dravcov na Slovensku

Kuklovská 5, 841 04 Bratislava, www.dravce.sk

Snimka_obrazovky_2013-10-08_o_15.09.08

Bratislavské regionálne ochranárske združenie

Godrova 3/b5, 811 06 Bratislava, www. broz.sk


Tlačová správa Bratislava, 6.10.2013

V priebehu 27.-28.9. sa spojením síl troch organizácii vykonala praktická ochrana pre jedného z najohrozenejších druhov na Slovensku – sokola červenonohého. Zásluhou aktivít mimovládnych organizácii BROZ (Bratislavské regionálne združenie)a RPS ako aj ŠOP boli vykonané opatrenie pre zachovania a prípadné zlepšenie hniezdnych podmienok jedného z posledných aktívnych hniezdisk spomínaného druhu dravca. V chránenom vtáčom území na západnom Slovensku sa podarilo vykonať niekoľko významných opatrení, ktoré sú predpokladom zahniezdenia tohto vzácneho druhu už v najbližšej budúcnosti. Pritom v rokoch 1995 – 2000 hniezdilo na celom Slovensku este približne 80 párov, dnes ostal už len jeden - posledný.

Najväčšia medzinárodná konferencia o ochrane orla kráľovského bude v Bratislave

bannerTSTlačová správa Bratislava 2. október 2013

Bratislava bude počas nasledujúcich dní centrom diania pre všetkých odborníkov, ktorí sa zaoberajú ochranou orla kráľovského. V dňoch 2.-5.10. sa totiž v hoteli Barónka uskutoční v poradí siedma Medzinárodná konferencia o ochrane orla kráľovského. V slovenskej metropole sa zíde vyše 40 ornitológov z deviatich krajín.

Konferenciu, ktorá sa po prvý raz koná na Slovensku, organizuje mimovládna organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), v spolupráci s Českou spoločnosťou pre ornitológiu a Maďarskou spoločnosťou pre ornitológiu a ochranu prírody pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR a s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu.

Slovenskí farmári sa inšpirujú v Maďarsku

sk-logo

falcoproject logo

ok-life

logo_natura2000

Tlačová správa Bratislava, 24.9.2013

Maďarskí ornitológovia, v spolupráci s pracovníkmi národného parku Körös-Maros, organizáciou Ochrana dravcov na Slovensku a Štátnou ochranou prírody (ŠOP SR), zorganizovali počas uplynulých dní pre slovenských farmárov špeciálne školenie. Jeho cieľom bolo predstaviť také spôsoby hospodárenia, ktoré sú priaznivé pre zachovanie biodiverzity v krajine a zároveň umožńujú dosiahnuť zisk.

Moravské kuviky cestovali do Skalice, posilnia ubúdajúcu záhorskú populáciu

TS_28_Moravske_kuviky_cestovali_do_Skalice_posilnia_ubudajucu_zahorsku_populaciu2Skalica, 12.9.2013

Moravské kuviky cestovali do Skalice, posilnia ubúdajúcu záhorskú populáciu

Štyri mláďatá kuvikov obyčajných, ktoré sa tento rok vyliahli chovnému páru v moravských Bartošoviciach putovali pred niekoľkými dňami do Skalice, kde posilnia miestnu populáciu. Tento druh sovy sa z nášho územia vytráca. Na Záhorí sa vyskytuje ešte na posledných lokalitách medzi Skalicou a Holíčom.

V Devínskej Novej Vsi zachránili život sokolovi

TS-RPS-2013-07-10detail_zachyteniaTlačová správa Bratislava, 10.7.2013

Pani Bakaová, obyvateľka bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves, si z okna svojho bytu všimla, že na vedľajšom paneláku sa o konštrukciu antény zachytil sokol myšiar. Úbohý dravec bol o anténu zachytený pazúrmi a nebol schopný sa z tejto pasce dostať sám. Keďže osud sokola nebol pani Bakaovej ľahostajný, kontaktovala Jozefa Chavka z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), ktorému sa podarilo sokola vyslobodiť a zabezpečiť mu veterinárnu starostlivosť.

Fotopasce strážia hniezda výrov

instalovana-fotopascaTlačová správa Bratislava, 04.06.2013

Hoci je výr skalný našou najväčšou sovou, ani jeho veľkosť, sila a obratnosť mu nezaručí úspešné vyhniezdenie. Hniezdo mu môžu zničiť krkavce, líšky, vylietané mláďatá môže ohroziť jastrab. Hniezdo môže zatopiť voda zo silných zrážok, alebo ho zničí zosun pôdy a skál. Tieto nebezpečenstvá ale do prírody patria a výr sa s nimi dokáže vyrovnať. Úlohou ornitológov je ochrániť našu najväčšiu sovu pred zlovôľou človeka.

Vyhynie na Slovensku ďalší druh?

Fvespertinus_JozefChavko1_samicaTlačová správa Bratislava, 24.5.2013

Ochranári našli posledné hniezdo najvzácnejšieho sokola – významný objav sa podaril ornitológovi Jozefovi Chavkovi z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. V chránenom vtáčom území na západnom Slovensku sa mu podarilo potvrdiť výskyt pravdepodobne posledného hniezdiaceho páru sokola červenonohého na našom území. V rokoch 1995 – 2000 hniezdilo na celom Slovensku približne 80 párov, dnes ostal už len jeden - posledný.

„Sokol červenonohý je druh nížin, historicky obývajúci poľnohospodársku krajinu. Svoje pomenovanie dostal podľa červených „nohavičiek“ samčeka. Všeobecne ide o veľmi výrazne a krásne sfarbené sokoly. Ich pozorovanie v krajine je veľkým estetickým zážitkom, dnes už bohužiaľ ojedinelým.“ – hovorí Lucia Deutschová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).

Spávajú spoločne

program-cezhranicnej-spoluprace-logo

Myšiarky ušaté na zimovisku. Foto Filip Tulis.Tlačová správa Bratislava, 25.04.2013

Počas uplynulých šiestich mesiacov - od októbra do apríla - hľadali ornitológovia nocoviská kaní sivých. Tieto elegantné dravce na Slovensko pravidelne prilietajú zimovať zo severu Európy a ich počet závisí od priebehu počasia, výšky snehovej pokrývky a dostupnosti potravy. Na príhodných miestach sa večer zlietava k spoločnému nocovaniu i niekoľko desiatok jedincov. Nájsť takéto miesta je ale pomerne náročné. Túto zimu ornitológovia dohľadali a kontrolovali šesť takýchto lokalít.

Slovensko stráca biodiverzitu rekordným tempom

strnadka_zahradna_autor_Andrej_ChudyTlačová správa 26.04.2013

Ochranári upozorňujú na úbytok rýchlejší ako v okolitých krajinách

Strata biodiverzity je dlhodobý problém, ktorý sa týka nielen Slovenska, ale aj celej Európy. Napriek ambicióznym cieľom národných vlád a európskych inštitúcií sa tento trend nedarí zvrátiť. V Európskej únii je len 17 % biotopov a druhov, a 11 % kľúčových ekosystémov v priaznivom stave z hľadiska ochrany prírody. Situácia však nie je iná ani na Slovensku. Najnovšie údaje a vývoj dokonca ukazujú, že u nás ohrozené druhy ubúdajú rýchlejšie, ako v okolitých krajinách. Ochranári upozorňujú, že ak sa tento trend nepodarí zvrátiť, nestratíme len výnimočné hodnoty, ktoré nám iné krajiny závidia, ale stratíme aj mnohé z lákadiel pre rozvoj turistického ruchu.

Jed zabil ďalšieho vzácneho dravca – kto ponesie zodpovednosť?

program-cezhranicnej-spoluprace-logo

Halbicilla_JozefChavko3Tlačová správa Bratislava, 4.4.2013.

Necelé dva týždne po náleze uhynutého orla kráľovského, v ktorého tele bola dokázaná prítomnosť karbofuránu, dostala príroda ďalší úder. Otrávený bol jeden z našich najvzácnejších dravcov, navyše v hniezdnom období. Včera museli pracovníci organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) a Štátnej ochrany prírody riešiť prípad nálezu usmrtenej dospelej samice orliaka morského v národnej prírodnej rezervácii Horný les na Záhorí.

Havranie hniezda pomôžu aj sokolom

Fvespertinus_JozefChavko1_samicaTlačová správa Bratislava, 27.3.2013

Napriek chladnému počasiu, ktoré viacerým druhom vtákov komplikuje a odďaľuje hniezdenie, havrany v týchto dňoch dokončujú posledné úpravy svojich hniezd. Prostredníctvom poskytnutia hniezdneho materiálu, v podobe odrezkov ovocných stromov a viniča, chcú ornitológovia zlepšiť kvalitu havraních hniezd a zvýšiť ich počet. To by malo v konečnom dôsledku pomôcť aj jednému z najvzácnejších druhov dravcov na našom území – sokolovi červenonohému. Od začiatku roka realizujú ochranári projekt na záchranu tohto kriticky ohrozeného sokola.

Vzácne orly v ohrození – zabíjajú ich pytliaci

program-cezhranicnej-spoluprace-logo

Orol kralovsky_PN_1Tlačová správa Bratislava, 19.3.2013

Uplynulý víkend priniesol ochranárom ďalší šok. V poľovníckom revíri, neďaleko obce Voderady, bolo v sobotu nájdené nehybné telo samice orla kráľovského. Na základe viacerých znakov sú odborníci presvedčení, že sa jedná o otravu v dôsledku konzumácie kontaminovanej návnady. Tento predpoklad potvrdia špeciálne analýzy. Pre orla kráľovského, patriaceho medzi najvzácnejšie druhy dravcov na našom území, predstavuje travičstvo závažnú hrozbu, ktorá už smeruje k zániku celej populácie.

Najväčší dravec u nás zimuje vo veľkých počtoch

program-cezhranicnej-spoluprace-logo

Halbicilla_JozefChavko_,mlada_1Tlačová správa Bratislava, 25.1.2013

Ochranári z radov ornitológov, ale tiež študenti a dobrovoľníci, sa tento víkend spoja, aby spočítali zimujúcu populáciu orliaka morského - najväčšieho dravca, ktorý hniezdi na území Slovenska. Zimné sčítanie sa uskutoční pozdĺž vodných tokov, ale tiež na ďalších vodných plochách, v rámci celého Slovenska.

Zima ornitológom nevadí, budú počítať dravce

program-cezhranicnej-spoluprace-logo

Sokol raroh_1

Tlačová správa Bratislava, 17.1.2013

Dva z najohrozenejších druhov dravcov sa stanú počas nadchádzajúceho víkendu predmetom zvýšeného záujmu ornitológov na celom Slovensku. Cieľom pripravovaného sčítania orla kráľovského a sokola rároha je získať čo najpresnejšiu informáciu o počte a distribúcii týchto druhov v zimnom období.

POSTRELENÚ SOVU SA PODARILO ZACHRÁNIŤ

program-cezhranicnej-spoluprace-logo

ŠTÁTNA OCHRANA PRÍRODY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Správa Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty Štúrova 115, 900 01 Modra
Ochrana dravcov na Slovensku (RPS)
Kuklovská 5, 841 04 Bratislava 4, www.dravce.sk

IMG_9915Bratislava, 10.1.2013 TLAČOVÁ SPRÁVA

Zranená sova bola nájdená v pondelok podvečer neďaleko Modry. Pracovníci Správy CHKO Malé Karpaty zabezpečili prevoz do rehabilitačnej stanice Havran v Ratnovciach. Veterinárne vyšetrenie preukázalo rozsiahle zranenie krídla a prítomnosť broku v ramennom svale. Vďaka okamžitému odbornému zásahu sa podarilo zranenie ošetriť. Soví pacient musí podstúpiť náročnú liečbu a bohužiaľ ešte nie je možné určiť, či bude možné opätovné vypustenie do voľnej prírody.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd