nase sk dravce2

nase sk sovy2

Príbehy

Čas jastrabov

vyletene mlada jastraba

Pribižne od polovice júna začínajú vylietavať z hniezd mláďatá jastraba veľkého. Niektoré už posedávajú na konároch vedľa hniezda. Sú to univerzálni predátori, ktorí lovia korisť rovnako dobre vo vzduchu, ako aj na zemi. Už čoskoro budú plniť svoju funkciu v ekosystémoch, ako bioregulátori stredne veľkých stavovcov, hlavne vtákov z čeľadí krkavcovitých, holubovitých a drozdovitých.

Čítať ďalej...

Lesné druhy sov na hornom Ponitrí v roku 2022

sova lesna odpočinkový strom

V tomto roku sme skontrolovali 22 polobúdok, v ktorých v minulých rokoch hniezdili sovy lesné a dlhochvosté.  Ďalej štyri hniezdne pahýle a polodutiny v ktorých , taktiež v minulom roku zahniezdili uralky. Všetky boli prázdne!  V niektorých polobúdkach začali sovy aj hniezdiť, no hniezdenie prerušili. V jednom prípade našiel v búdke, ktorú kontroloval M. Měrka uhynuté dve, asi týždňové mláďatá.

Čítať ďalej...

Kuvičok vrabčí (Glaucidium passerinum) v Štiavnických vrchoch

Obr.č.03.kuvičok 6 7 UhliskáV slovenskej literatúre je len veľmi málo údajov o výskyte a početnosti našej najmenšej sovy kuvička vrabčieho zo Štiavnických vrchov.V starších záznamoch ho spomína iba Ferianc 1977, ktorý uvádza, že kuvičok vrabčí hniezdi na Slovensku mimo iných oblastí aj v tomto pohorí.

Čítať ďalej...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.