nase sk dravce2

nase sk sovy2

Príbehy

Kanianske orly krikľavé to aj tento rok zvládli

Orol krikľavý (Clanga pomarina) hniezdi v pohorí Strážovské vrchy nad obcou Kanianka minimálne od roku 1986, kde hniezdo našiel miestny lesník (Erney in verb.). Nám sa podarilo dohľadať hniezdo na tejto lokalite prvýkrát 11. júna 1995 a odvtedy sledujeme hniezdnu úspešnosť orlov (Šotnár 2006). Hniezdne teritórium sa nachádzalo hlboko v lesných porastoch, asi 650 m n. m. pod hrebeňom, pár uprednostňoval hniezdenie na smreku.

Čítať ďalej...

ZAUJÍMAVOSTI SPOD HNIEZDA ORLA KRÁĽOVSKÉHO

Keď sme dňa 21. júna, pomocou ďalekohľadu, kontrolovali hniezdo orlov kráľovských, na chvíľu sa nám ukázalo jedno mláďa. Bolo vidieť, že nie je celé operené a ešte bude niekoľko dní na hniezde. O tri dni, keď prišli ďalší členovia  Ochrany dravcov na Slovensku na kontrolu a krúžkovanie mláďat, hniezdo našli prázdne.

Čítať ďalej...

Čas jastrabov

vyletene mlada jastraba

Pribižne od polovice júna začínajú vylietavať z hniezd mláďatá jastraba veľkého. Niektoré už posedávajú na konároch vedľa hniezda. Sú to univerzálni predátori, ktorí lovia korisť rovnako dobre vo vzduchu, ako aj na zemi. Už čoskoro budú plniť svoju funkciu v ekosystémoch, ako bioregulátori stredne veľkých stavovcov, hlavne vtákov z čeľadí krkavcovitých, holubovitých a drozdovitých.

Čítať ďalej...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.