Zoznam projektov
Cezhraničná ochrana haje červenej v Európe znížením mortality spôsobenej človekom
Názov projektu: Cezhraničná ochrana haje červenej v Európe znížením mortality spôsobenej človekom
Kód projektu: LIFE18 NAT/AT/000048
Skratka: LIFE EUROKITE
Názov programu: Program LIFE
Hlavný donor: Európska komisia
Koordinujúci príjemca: Mitteleuropäische Gesellschaft zur Erhaltung der Greifvögel, Austria (MEGEG)
Pridružení príjemcovia:
- Ochrana dravcov na Slovensku (Raptor Protection of Slovakia)
- Asociación de Acción por el Mundo Salvaje
- Austrian Power Grid AG
- Amprion GmbH
- Česká společnost ornitologická (ČSO)
- Dachverband Deutscher Avifaunisten (DDA) e.V.
- Dirección General de Medio Ambiente, Consejería de Medio Ambiente y Rural, Políticas Agrarias y Territorio, Junta de Extremadura
- Dirección General de Política Forestal y Espacios Naturales, Consejería de Agricultura, Medio Ambiente y Desarrollo Rural, Junta de Castilla-La Mancha
- Delta Project Management BV
- E.ON Distribuce a.s.
- Landesbund für Vogelschutz in Bayern e.V. (LBV)
- LPO France - Ligue pour la Protection des Oiseaux France
- NATAGORA Asbl
- Netz Burgenland Strom GmbH
- Netz Niederösterreich GmbH
- Pro Vértes Nonprofit Zrt.
- Förderkreis für Vogelkunde und Naturschutz am Museum Heineanum e.V. /
- Rotmilanzentrum am Museum Heineanum
- Sociedad Española de Ornitología (SEO/BirdLife)
- Zapadoslovenska distribucna, a.s.
- natur&ëmwelt a.s.b.l.
Spolufinancovatelia:
- Bundesministerium für Nachhaltigkeit und Tourismus)
- Ministerium für Umwelt, Klima und Energiewirtschaft Baden-Württemberg
- Bayerischer Naturschutzfonds
- Ministerium für Umwelt, Landwirtschaft und Energie des Landes Sachsen-Anhalt
- inatura Erlebnis Naturschau GmbH
- Ministère de l’Environnement, du Climat et du Développement durable
- Amt der Niederösterreichischen Landesregierung, Abteilung Naturschutz
- Amt der Oberösterreichischen Landesregierung, Direktion für Landesplanung,wirtschaftliche und ländliche Entwicklung, Abteilung Naturschutz
- Amt der Salzburger Landesregierung, Abteilung 5 - Natur- und Umweltschutz, Gewerbe
- Amt der Steiermärkischen Landesregierung
Téma: druhová ochrana, vtáčia kriminalita, ochrana biotopov, medzinárodná spolupráca
Status: aktuálny
Zahájenie: 01.08.2019
Ukončenie: 31.01.2027
Stránka projektu: https://www.life-eurokite.eu/
Projekt sa realizuje v 26 krajinách Európy s nasledovnou lokalizáciou:
Ciele projektu:
Hlavnou myšlienkou projektu je využitie telemetrie na identifikáciu a kvantifikáciu kľúčových príčin úhynu dravých vtákov v EÚ a vykonanie opatrení v rámci boja proti hlavným príčinám mortality spôsobených ľudskou činnosťou, ako je nezákonné prenasledovanie, najmä otravy, kolízie s cestnou a železničnou dopravou, veterné elektrárne a elektrické vedenia a stĺpy.
Projekt prispeje k implementácii niekoľkých kľúčových cieľov politiky EÚ, ako sú akčné plány EÚ pre cieľové druhy, národné a európske akčné plány na boj proti nelegálnemu usmrcovaniu vtákov, a tým podporí aj vykonávanie smernice o vtákoch ako aj smernice o environmentálnej kriminalite.
Projekt pomôže zabezpečiť environmentálne vhodné vykonávanie cieľov EÚ v oblasti klímy a energetiky, pretože poskytne informácie a odporúčania pre rozvoj infraštruktúry pre energiu z obnoviteľných zdrojov a zmierni nepriaznivé vplyvy existujúcej prenosovej a dopravnej infraštruktúry.
Hlavné ciele projektu:
- Významné zníženie vplyvu otráv (zníženie miery prípadov otráv o 5 % na úrovni EÚ)
- Identifikácia a riešenie problematických prípadov týkajúcich sa úhynov spôsobených elektrickým prúdom / kolíziami s konštrukciami elektrických vedení
- Zníženie ďalších príčin mortality zapríčinených činnosťou človeka.
Hlavným cieľovým druhom projektu je haja červená (Milvus milvus), ďalšími cieľovými druhmi projektu sú orol kráľovský (Aquila heliaca), orliak morský (Haliaeetus albicilla) a sokol rároh (Falco cherrug).
Bližšie informácie nájdete na internetovej stránke projektu: https://www.life-eurokite.eu/
Medzinárodná ochrana vtáctva pozdĺž rieky Dunaj
Názov projektu: Medzinárodná ochrana vtáctva pozdĺž rieky Dunaj
Kód projektu: LIFE19 NAT/SK/001023
Skratka: LIFE DANUBE FREE SKY
Názov programu: Program LIFE
Hlavný donor: Európska komisia
Koordinujúci príjemca: Ochrana dravcov na Slovensku (Raptor Protection of Slovakia)
Pridružení príjemcovia:
- Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (Bird Protection and Study Society of Serbia)
- Bulgarian Society for the Protection of Birds
- CEZ Distribution Bulgaria AD
- Danube Delta Biosphere Reserve Authority
- E-DISTRIBUTIE DOBROGEA S.A.
- Operator distributivnog sistema „EPS Distribucija“ d.o.o.
- HEP - Distribution system operator d.o.o.
- Hrvatski operator prijenosnog sustava d.o.o. (The Independent Transmission System Operator in Croatia)
- Public Institution Nature Park Kopacki rit
- MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zártkörűen Működő Részvénytársaság (MAVIR Hungarian Independent Transmission Operator Company Ltd.)
- Nationalpark Donau-Auen GmbH
- ÖBB-Infrastruktur AG (sub-group of the Austrian Federal Railway)
- Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. (Slovak Electricity Transmission System, Plc.)
- Západoslovenská distribučná, a.s. (Energy distributor for the Western Slovakia)
Téma: druhová ochrana, prevencia zásahu elektrickým prúdom, zvýšená bezpečnosť elektrických vedení a stĺpov, medzinárodná spolupráca
Status: aktuálny
Zahájenie: 01.09.2020
Ukončenie: 28.02.2026
Stránka projektu: https://danubefreesky.eu/
Projekt sa realizuje v siedmich európskych krajinách v rámci 23 Chránených vtáčích území a 9 Významných vtáčích území s nasledovnou lokalizáciou:
Ciele projektu:
Hlavným účelom projektu je prispieť k cieľu Stratégie EÚ v oblasti biodiverzity – zabrániť strate biodiverzity pozdĺž rieky Dunaj. Každý rok na jar a na jeseň migrujú Dunajom milióny vtákov smerujúc do a zo vzdialených zimovísk.
Iba Dolná časť Dunaja a Dunajská delta sú domovom približne 331 druhov vtákov, vrátane vzácneho pelikána kučeravého, ako aj 90% svetovej populácie bernikly červenokrkej. Mnohé z týchto druhov čelia v posledných desaťročiach dramatickým populačným poklesom. Zásahy elektrickým prúdom a/alebo kolízie s elektrickým vedením majú každý rok na svedomí 20% hniezdnej populácie orla kráľovského, sokola rároha a pelikána kučeravého.
Medzi hlavné ciele projektu patrí zníženie úmrtnosti vtáctva v dôsledku zrážky a elektrickými vedeniami v rámci 23 Chránených vtáčích území a 9 Významných vtáčích území a zvýšiť populáciu 12 cieľových druhov. Tieto ciele sa v rámci projektu budú dosahovať prostredníctvom izolácie najnebezpečnejších elektrických stĺpov a inštalácie odkloňovačov letu vtákov na najrizikovejších úsekoch elektrických vedení. Populácia 12 cieľových druhov bude monitorovaná štandardnými metódami s cieľom potvrdiť efektívnosť opatrení.
Jedným z cieľov projektu je aj posilniť medzinárodnú spoluprácu a zvýšiť efektívnosť prijatých opatrení na medzinárodnej úrovni. Štandardizované postupy pri monitoringu na medzinárodnej úrovni umožnia zamerať sa na najrizikovejšie oblasti s najväčšou prioritou – 245 kilometrov najrizikovejších elektrických vedení bude pre vtáctvo viditeľnejších a cca 3200 podperných elektrických stĺpov bezpečnejších.
Bližšie informácie nájdete na internetovej stránke projektu https://danubefreesky.eu/ a tu.
3D od ZSE - Dávame Domov Dravcom
3D od ZSE - Dávame Domov Dravcom
projekt spolupráce so skupinou ZSE
pre rok 2019
Program 3D od ZSE je realizovaný od roku 2015 s veľkým úspechom, dosiahli sme množstvo skvelých výsledkov, zaznamenali mimoriadny záujem médií i verejnosti. Najviac aktivít realizujú naši členovia v rámci Malých členských projektov. V rámci 3D prebiehala aj kampaň Návrat orlov, zameraná na ochranu orla kráľovského.
V aktuálnom roku budeme pokračovať s vytváraním domovov pre dravce a sovy, s údržbou búdok a hniezd a monitoringom či adopciami opustených mláďat. Tešiť sa môžete na výsledky členských projektov, exkurzie, aktivity pre deti a napokon dravčí kalendár 2020, priebežné informácie budeme prinášať nižšie :)
Júl 2019:
Kontrolujeme búdky obsadené sokolom myšiarom a sokolom kobcovitým (červenonohým fešákom), aj v CHVÚ Sysľovské polia. Toto územie je dejiskom krátkeho videa z adopcie šiestich mláďat rôzneho veku do náhradných domovov.
18.6.2019: Plamienka driemavá v minulosti obývala takmer každú kostolnú vežu a poľnohospodársky dvor. Vidieť ju dnes je však veľká vzácnosť. Vďaka aktivitám odborníkov sa situácia mení k lepšiemu. Tento rok sa na štyroch lokalitách vyliahlo doposiaľ 17 mláďat a odborníci očakávajú ešte ďalšie prírastky tam, kde sú zatiaľ len vajíčka. V potrave plamienky driemavej prevládajú hlavne malé hlodavce ako hraboš poľný, myš domáca, nepohrdne ani potkanom. Táto sova tak poľnohospodárom prináša veľký úžitok. Viac informácií nájdete v tlačovej správe.
Foto: mláďatá plamienky driemavej v búdke, autorka: Monika Sofková.
14.6.2019: Na elektrické vedenia pri Siladiciach (okres Hlohovec) pribudlo začiatkom marca 20 búdok pre sokola myšiara, ktorý sa živí známym škodcom - hrabošom poľným. Podporujeme tak šetrnejší spôsob ochrany plodín. Pri kontrole búdok sme zistili, že sú plné života – hniezdia v nich sokoly myšiare. Viac informácií nájdete na tomto odkaze.
22.5.2019: Pripravili sme pre deti maľovanky s motívom šiestich Chránených vtáčích území na západnom Slovensku, s dôrazom na zaujímavé druhy, ktoré sú pod ochranou zákona. Maľovanky sú pripravné pre formát A4 – dve CHVÚ na jednom liste. Súčasťou materiálov je aj sprievodný text pre pedagógov, rodičov či iných záujemcov o jednotlivých CHVÚ (Dolné Považie, Dunajské luhy, Malé Karpaty, Záhorské Pomoravie, Sysľovské polia, Ostrovné lúky). Môžete si ich stiahnuť na tomto odkaze v dvoch verziách – s popisom druhov pre tých, ktorí vedia čítať a bez popisu druhov zakreslených v maľovankach. V prípade záujmu o väčšie rozlíšenie prosím píšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..
20.5.2019: Aktualizovali sme výsledky Malých členských projektov, nájdete ich tu.
Foto: prezentácia Zsolta Riflika pre žiakov.
12.4.2019: S ornitológmi za vtáctvom Devínskej Kobyly
Príďte zistiť, aká rozmanitá je vtáčia ríša a príroda vôbec, oslávte s nami aj tohoročný Svetový deň sťahovavého vtáctva! Stretneme sa v sobotu 12. mája 2018 o 9:30 pri náučnej tabuli pri Sandbergu (z Devínskej Novej Vsi pôjdete po ulici Slovinec). Viac informácií nájdete tu alebo na plagáte nižšie:
7.3.2019: V spolupráci so Západoslovenskou distribučnou, a.s. boli na elektrické stožiare umiestnené búdky. Viac informácií nájdete v tlačovej správe tu.
25.1.2019: V SEV Dropie bola vypustená plamienka driemavá. Pri záchrane plamienky si veľmi ceníme vzájomnú spoluprácu s poľnohospodármi. Sprístupňujú nám priestory v hospodárskych budovách, do ktorých umiestňujeme búdky – „plamienkovníky“. Vletový otvor je ošetrený plechovým límcom, ktorý zabraňuje vniknutiu predátorov, najmä kún, do vnútra búdky. Tí predstavujú pre mláďatá v prvých dňoch najväčšie nebezpečenstvo. Búdky sme umiestnili vďaka podpore Západoslovenskej energetiky, a.s. prostredníctvom programu 3DodZSE (Dávame Domov Dravcom).
Video a tlačovú správu nájdete tu.
22.2.2019: Sedem "Malých členských projektov" už prebieha. Viac informácií nájdete tu.
3D od ZSE - Dávame Domov Dravcom
3D od ZSE - Dávame Domov Dravcom
projekt spolupráce so skupinou ZSE
pre rok 2018
Program 3D od ZSE je realizovaný od roku 2015 s veľkým úspechom, dosiahli sme množstvo skvelých výsledkov, zaznamenali mimoriadny záujem médií i verejnosti. Najviac aktivít realizujú naši členovia v rámci Malých členských projektov. V rámci 3D prebiehala aj kampaň Návrat orlov, zameraná na ochranu orla kráľovského.
V aktuálnom roku budeme pokračovať s vytváraním domovov pre dravce a sovy, s údržbou búdok a hniezd a monitoringom či adopciami opustených mláďat. Tešiť sa môžete na výsledky členských projektov, súťaž pre všetkých fotografov, zaujímavé a poučné videá, exkurzie, aktivity pre deti a napokon dravčí kalendár 2019, priebežné informácie nájdete nižšie :)
Čo sa práve deje
12.9.2018: Deväť mladých orliakov morských opustilo vďaka Malému členskému projektu hniezda na Podunajsku. Viac informácií nájdete tu.
16.8.2018: Mláďatá kaní popolavých sme zachránili v hodine dvanástej. Viac informácií nájdete tu.
Video zachránených mláďat:
24.6.2018: Podujatia "Rieka a dravce" - Slnovrat na Dunaji - sa zúčastnilo približne 25 detí a 20 rodičov. Prednáška bola zameraná na ochranu dravcov, hlavne na orliaky morské. S deťmi a rodičmi sme sa potom vybrali ku sútoku Dunaja a Váhu. Fotografie nájdete tu.
1.6.2018: V rámci Slnovratu na Dunaji uskutočníme prednášku a exkurziu so zameraním na ochranu orliaka morského. Radi vás uvidíme 22. a 23. júna v Kolárove, viac informácií nájdete tu.
Orliak morský, foto: Jozef Chavko
25.5.2018: Devínski letci - s ornitológmi za vtáctvom Devínskej Kobyly. Príďte zistiť, aká rozmanitá je vtáčia ríša a príroda vôbec, oslávte s nami aj tohoročný Medzinárodný deň sťahovavého vtáctva!
Stretneme sa v sobotu 12. mája 2018 o 9:30 pri náučnej tabuli pri Sandbergu (z Devínskej Novej Vsi pôjdete po ulici Slovinec). Všetky potrebné informácie nájdete tu.
-
Bocian čierny Bocian čierny
-
Orliak morský Orliak morský
-
Orol kráľovský Orol kráľovský
-
Sokol myšiar Sokol myšiar
-
Včelárik zlatý Včelárik zlatý
-
https://www.dravce.sk/web/index.php/sk/ochrana-orla-krikaveho-na-slovensku/67-projekty/zoznam-projektov#sigProIdd5370e35bb
24.4.2018: Fotografie z Dňa Zeme v Koši nájdete tu.
18.4.2018: V centre Hornonitrianskej kotliny, medzi Novákmi, obcou Koš a mestom Prievidza dochádza od roku 1985 vplyvom podpovrchovej ťažby hnedého uhlia k postupným poklesom terénu, zavodneniu a vytváraniu rozmanitých mokraďových stanovíšť. Mokrade plnia úlohu hniezdísk, lovísk a odpočinkových miest na migračných trasách pre rôzne druhy vtákov, v tejto lokalite bol preukázaný výskyt až 187 druhov. Odborníci tu pri príležitosti Dňa Zeme pripravili exkurziu pre verejnosť, bude sa konať 21. apríla pri Košských mokradiach.Viac informácií nájdete tu.
19.3.2018: Pozývame Vás na pozorovanie vtáctva neďaleko Prievidze. Podrobnejšie informácie nájdete tu.
16.3.2018: Aj tento rok sme podporili havraniu kolóniu v Tvrdošovciach. Ako súvisia havrany s dravcami? Spolu s ostatnými krkavcovitými druhmi vtákov ako vrana či straka sú nezastupiteľnými staviteľmi hniezd. Sokoly ani sovy si tie svoje postaviť nedokážu a s obľubou obsadia tieto vtáčie hniezda. Tak to zariadila príroda a našim cieľom je obnova týchto prirodzených mechanizmov, bez nutnosti zásahu človeka. Viac informácií nájdete tu.
5.1.2018: Milovníci vtáctva sú zaneprázdnení aj v zime, prečo je tomu tak, zistíte tu.