Zoznam projektov
3D od ZSE - Dávame Domov Dravcom
3D od ZSE - Dávame Domov Dravcom
projekt spolupráce so skupinou ZSE
pre rok 2019
Program 3D od ZSE je realizovaný od roku 2015 s veľkým úspechom, dosiahli sme množstvo skvelých výsledkov, zaznamenali mimoriadny záujem médií i verejnosti. Najviac aktivít realizujú naši členovia v rámci Malých členských projektov. V rámci 3D prebiehala aj kampaň Návrat orlov, zameraná na ochranu orla kráľovského.
V aktuálnom roku budeme pokračovať s vytváraním domovov pre dravce a sovy, s údržbou búdok a hniezd a monitoringom či adopciami opustených mláďat. Tešiť sa môžete na výsledky členských projektov, exkurzie, aktivity pre deti a napokon dravčí kalendár 2020, priebežné informácie budeme prinášať nižšie :)
Júl 2019:
Kontrolujeme búdky obsadené sokolom myšiarom a sokolom kobcovitým (červenonohým fešákom), aj v CHVÚ Sysľovské polia. Toto územie je dejiskom krátkeho videa z adopcie šiestich mláďat rôzneho veku do náhradných domovov.
18.6.2019: Plamienka driemavá v minulosti obývala takmer každú kostolnú vežu a poľnohospodársky dvor. Vidieť ju dnes je však veľká vzácnosť. Vďaka aktivitám odborníkov sa situácia mení k lepšiemu. Tento rok sa na štyroch lokalitách vyliahlo doposiaľ 17 mláďat a odborníci očakávajú ešte ďalšie prírastky tam, kde sú zatiaľ len vajíčka. V potrave plamienky driemavej prevládajú hlavne malé hlodavce ako hraboš poľný, myš domáca, nepohrdne ani potkanom. Táto sova tak poľnohospodárom prináša veľký úžitok. Viac informácií nájdete v tlačovej správe.
Foto: mláďatá plamienky driemavej v búdke, autorka: Monika Sofková.
14.6.2019: Na elektrické vedenia pri Siladiciach (okres Hlohovec) pribudlo začiatkom marca 20 búdok pre sokola myšiara, ktorý sa živí známym škodcom - hrabošom poľným. Podporujeme tak šetrnejší spôsob ochrany plodín. Pri kontrole búdok sme zistili, že sú plné života – hniezdia v nich sokoly myšiare. Viac informácií nájdete na tomto odkaze.
22.5.2019: Pripravili sme pre deti maľovanky s motívom šiestich Chránených vtáčích území na západnom Slovensku, s dôrazom na zaujímavé druhy, ktoré sú pod ochranou zákona. Maľovanky sú pripravné pre formát A4 – dve CHVÚ na jednom liste. Súčasťou materiálov je aj sprievodný text pre pedagógov, rodičov či iných záujemcov o jednotlivých CHVÚ (Dolné Považie, Dunajské luhy, Malé Karpaty, Záhorské Pomoravie, Sysľovské polia, Ostrovné lúky). Môžete si ich stiahnuť na tomto odkaze v dvoch verziách – s popisom druhov pre tých, ktorí vedia čítať a bez popisu druhov zakreslených v maľovankach. V prípade záujmu o väčšie rozlíšenie prosím píšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..
20.5.2019: Aktualizovali sme výsledky Malých členských projektov, nájdete ich tu.
Foto: prezentácia Zsolta Riflika pre žiakov.
12.4.2019: S ornitológmi za vtáctvom Devínskej Kobyly
Príďte zistiť, aká rozmanitá je vtáčia ríša a príroda vôbec, oslávte s nami aj tohoročný Svetový deň sťahovavého vtáctva! Stretneme sa v sobotu 12. mája 2018 o 9:30 pri náučnej tabuli pri Sandbergu (z Devínskej Novej Vsi pôjdete po ulici Slovinec). Viac informácií nájdete tu alebo na plagáte nižšie:
7.3.2019: V spolupráci so Západoslovenskou distribučnou, a.s. boli na elektrické stožiare umiestnené búdky. Viac informácií nájdete v tlačovej správe tu.
25.1.2019: V SEV Dropie bola vypustená plamienka driemavá. Pri záchrane plamienky si veľmi ceníme vzájomnú spoluprácu s poľnohospodármi. Sprístupňujú nám priestory v hospodárskych budovách, do ktorých umiestňujeme búdky – „plamienkovníky“. Vletový otvor je ošetrený plechovým límcom, ktorý zabraňuje vniknutiu predátorov, najmä kún, do vnútra búdky. Tí predstavujú pre mláďatá v prvých dňoch najväčšie nebezpečenstvo. Búdky sme umiestnili vďaka podpore Západoslovenskej energetiky, a.s. prostredníctvom programu 3DodZSE (Dávame Domov Dravcom).
Video a tlačovú správu nájdete tu.
22.2.2019: Sedem "Malých členských projektov" už prebieha. Viac informácií nájdete tu.
3D od ZSE - Dávame Domov Dravcom
3D od ZSE - Dávame Domov Dravcom
projekt spolupráce so skupinou ZSE
pre rok 2018
Program 3D od ZSE je realizovaný od roku 2015 s veľkým úspechom, dosiahli sme množstvo skvelých výsledkov, zaznamenali mimoriadny záujem médií i verejnosti. Najviac aktivít realizujú naši členovia v rámci Malých členských projektov. V rámci 3D prebiehala aj kampaň Návrat orlov, zameraná na ochranu orla kráľovského.
V aktuálnom roku budeme pokračovať s vytváraním domovov pre dravce a sovy, s údržbou búdok a hniezd a monitoringom či adopciami opustených mláďat. Tešiť sa môžete na výsledky členských projektov, súťaž pre všetkých fotografov, zaujímavé a poučné videá, exkurzie, aktivity pre deti a napokon dravčí kalendár 2019, priebežné informácie nájdete nižšie :)
Čo sa práve deje
12.9.2018: Deväť mladých orliakov morských opustilo vďaka Malému členskému projektu hniezda na Podunajsku. Viac informácií nájdete tu.
16.8.2018: Mláďatá kaní popolavých sme zachránili v hodine dvanástej. Viac informácií nájdete tu.
Video zachránených mláďat:
24.6.2018: Podujatia "Rieka a dravce" - Slnovrat na Dunaji - sa zúčastnilo približne 25 detí a 20 rodičov. Prednáška bola zameraná na ochranu dravcov, hlavne na orliaky morské. S deťmi a rodičmi sme sa potom vybrali ku sútoku Dunaja a Váhu. Fotografie nájdete tu.
1.6.2018: V rámci Slnovratu na Dunaji uskutočníme prednášku a exkurziu so zameraním na ochranu orliaka morského. Radi vás uvidíme 22. a 23. júna v Kolárove, viac informácií nájdete tu.
Orliak morský, foto: Jozef Chavko
25.5.2018: Devínski letci - s ornitológmi za vtáctvom Devínskej Kobyly. Príďte zistiť, aká rozmanitá je vtáčia ríša a príroda vôbec, oslávte s nami aj tohoročný Medzinárodný deň sťahovavého vtáctva!
Stretneme sa v sobotu 12. mája 2018 o 9:30 pri náučnej tabuli pri Sandbergu (z Devínskej Novej Vsi pôjdete po ulici Slovinec). Všetky potrebné informácie nájdete tu.
-
Bocian čierny Bocian čierny
-
Orliak morský Orliak morský
-
Orol kráľovský Orol kráľovský
-
Sokol myšiar Sokol myšiar
-
Včelárik zlatý Včelárik zlatý
-
https://www.dravce.sk/web/index.php/sk/monitoring-a-manament-populacie-orla-skalneho-aquila-chrysaetos-na-slovensku-v-roku-2006/67-projekty/zoznam-projektov#sigProIdd5370e35bb
24.4.2018: Fotografie z Dňa Zeme v Koši nájdete tu.
18.4.2018: V centre Hornonitrianskej kotliny, medzi Novákmi, obcou Koš a mestom Prievidza dochádza od roku 1985 vplyvom podpovrchovej ťažby hnedého uhlia k postupným poklesom terénu, zavodneniu a vytváraniu rozmanitých mokraďových stanovíšť. Mokrade plnia úlohu hniezdísk, lovísk a odpočinkových miest na migračných trasách pre rôzne druhy vtákov, v tejto lokalite bol preukázaný výskyt až 187 druhov. Odborníci tu pri príležitosti Dňa Zeme pripravili exkurziu pre verejnosť, bude sa konať 21. apríla pri Košských mokradiach.Viac informácií nájdete tu.
19.3.2018: Pozývame Vás na pozorovanie vtáctva neďaleko Prievidze. Podrobnejšie informácie nájdete tu.
16.3.2018: Aj tento rok sme podporili havraniu kolóniu v Tvrdošovciach. Ako súvisia havrany s dravcami? Spolu s ostatnými krkavcovitými druhmi vtákov ako vrana či straka sú nezastupiteľnými staviteľmi hniezd. Sokoly ani sovy si tie svoje postaviť nedokážu a s obľubou obsadia tieto vtáčie hniezda. Tak to zariadila príroda a našim cieľom je obnova týchto prirodzených mechanizmov, bez nutnosti zásahu človeka. Viac informácií nájdete tu.
5.1.2018: Milovníci vtáctva sú zaneprázdnení aj v zime, prečo je tomu tak, zistíte tu.
Ochrana orla kráľovského znížením človekom spôsobenej úmrtnosti v panónskom regióne
Názov projektu: Ochrana orla kráľovského znížením človekom spôsobenej úmrtnosti v panónskom regióne
Kód projektu: LIFE15 NAT/HU/000902
Skratka: PannonEagleLife
Názov programu: Program LIFE
Hlavný donor: Európska komisia
Koordinujúci príjemca: MME Bird Life Hungary
Pridružení príjemcovia:
- Ochrana dravcov na Slovensku (Raptor Protection of Slovakia)
- Východoslovenská distribučná, a.s.
- Hortobágy National Park Directorate
- Kiskunság National Park Directorate
- Česká společnost ornitologická
- Ministerstvo životního prostředí (Ministry of the Environment of the Czech Republic)
Bird Life Österreich - Umweltverband WWF Österreich / WWF Austria
- Institute for Nature Conservation of Vojvodina Province
- Bird Protection and Study Society of Serbia (Društvo za zaštitu i proučavanje pticab Srbije)
Téma: druhová ochrana, vtáčia kriminalita, obnova biotopov
Status: aktuálny
Zahájenie: 01.10.2016
Ukončenie: 31.03.2022
Stránka projektu:
Projekt sa realizuje v piatich krajinách v chránených vtáčích územiach s nasledovnou lokalizáciou:
Na Slovensku sa projekt realizuje v deviatich chránených vtáčích územiach:
Ciele projektu
Hlavným cieľom projektu PannonEagleLife je zvýšenie populácie orla kráľovského v panónskom regióne prostredníctvom výrazného zníženia mortality spôsobenej v dôsledku prenasledovania človekom.
Prenasledovanie orla kráľovského, najmä ilegálne trávenie predstavuje hlavné ohrozenie druhu v Panónskom regióne, ktoré zapríčiňuje až 30% (známych) úmrtí.
Rovnaké nebezpečenstvo hrozí ďalším chránených druhom dravcov, napríklad sokolovi rárohovi, ktorý je z tohto dôvodu druhým cieľovým druhom projektu: všetky opatrenia na obmedzenie vtáčej kriminality priamo ovplyvnia aj tento druh.
Na základe identifikovaných hrozieb a problémov boli formulované nasledujúce konkrétne ciele, splnenie ktorých napomôže zvládnuť rastúci výskyt konfliktov medzi človekom a orlom kráľovským v regióne:
- Znížiť priame nepriaznivé dopady prenasledovania (prípadov prenasledovania) na populáciu orla kráľovského v panónskom regióne
- Zvýšiť šancu na odhaľovanie nelegálnych aktivít a vynesenie precedentných rozsudkov v prípadoch prenasledovania vtáctva
- Zvýšiť informovanosť zainteresovaných strán o nadhodnotených vplyvoch dravých vtákov na poľovnú zver/živočíchy a o alternatívnych metódach poľovného hospodárenia, ktoré sú priaznivé pre orla kráľovského
- Zvýšiť informovanosť verejnosti o význame ochrany orla kráľovského a o možných dôsledkoch prenasledovania.
Všetky ciele projektu budú splnené prostredníctvom nasledujúcich 13 aktivít:
> > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > >3D od ZSE - Dávame Domov Dravcom
3D od ZSE - Dávame Domov Dravcom
projekt spolupráce so skupinou ZSE
pre rok 2017
Program 3D od ZSE je realizovaný od roku 2015 s veľkým úspechom, dosiahli sme množstvo skvelých výsledkov, zaznamenali veľký záujem médií i verejnosti. Najviac aktivít realizujú naši členovia v rámci Malých členských projektov. V rámci 3D prebiehala aj kampaň Návrat orlov, zameraná na ochranu orla kráľovského.
Zhrnutie roku 2017 do pár riadkov bude náročné, pretože aktivít a výstupov bolo nesmierne množstvo :) Kontrolovalo a udržiavalo sa bezmála 400 búdok a hniezd, podporili sa zimné sčítania i hniezdny monitoring a adopcie mláďat. Stovky mláďat dostali krúžok, aby sme sa viac dozvedeli o ich pohybe, potrebách a tým zlepšili ich ochranu. Špeciálnu pozornosť si zasluhujú projekty členov - zachránené kane popolavé, dokázané hniezdenie plamienky na Podunajsku, monitoring haje červenej, limity rozšírenia orla krikľavého a mnohé ďalšie témy. 12 tlačových správ priblížilo verejnosti prácu Ochrany dravcov na Slovensku a podporu zo strany Západoslovenskej energetiky, a.s.. Zimné sčítanie dravcov, úžasný návrat okrúžkovaných mláďat sokola červenonohého, úspešné vyhniezdenie plamienky driemavej a kane popolavej, nápady, ako pomôcť kuvikovi a aj sokolovi myšiarovi v mestách či pozvánky na exkurzie zaujali médiá i verejnosť.
Nižšie nájdete priebežné výsledky, obdiv patrí všetkým našim členom a priaznivcom, ktoré sa o ne pričinili!
Čo sa práve deje
20.12.2017: Pripravili sme praktickú príručku pre staviteľa búdok, nájdete ju tu.
4.12.2017: Exkurzia na Hrušovskej zdrži sa na naozaj vydarila. Článok nájdete tu.
29.11.2017: Pri Bratislave zimujú tisícky vtákov, ktoré môžete už čoskoro uvidieť na exkurzii. Tlačovú správu nájdete tu.
25.11.2017: Aj toto kŕmidlo vyrobili zamestnanci ZSE počas nášho workshopu:
Video z výroby kŕmidiel:
13.11.2017: Ďalšia exkurzia pre verejnosť sa bude konať 2. decembra 2017. Pozvánku nájdete tu.
2.11.2017: Vtáčie búdky vyrábali aj zamestnanci ZSE. Viac fotiek a info nájdete tu.
Video z vyrábania búdok nájdete tu:
7.9.2017: Kuvikov ubúda - pomôcť môže každý. Aj vďaka projektu 3D od ZSE sme mohli pripraviť pre kuviky búdky. Ako môžete pomôcť Vy, sa dozviete tu.
Špeciálna búdka pre kuvika:
22.8.2017: Radosť po 10 rokoch - ohrozené kane vychovali 11 mláďat. Viac info tu.
18.7.2017: Výsledky súťaže okrídlených návštevníkov na oknách - sokolov myšiarov - nájdete tu.
13.7.2017: Našli sme poklad v obilí - viac info tu :-)
20.6.2017: O návrate našej najobľúbenejšej sovy na Podunajsko píšeme v tlačovej správe tu.
25.5.2017: Máte na balkóne sokola myšiara? Zapojte sa do našej súťaže tu.
13.5.2017: Druhý májový víkend už tradične patril exkurzii pre verejnosť, ktorá sa konala pri príležitosti Medzinárodného dňa sťahovavého vtáctva a tento rok i 25. výročia finančného programu Európskej Komisie LIFE. Viac informácií nájdete tu. Ako výborne sme sa mali, nájdete vo fotogalérii tu.
13.2.2017: Vydali sme tlačovú správu k exkurzii, ktorá sa konala v rámci programu 3D od ZSE. Nájdete ju tu.
11.2.2017: Exkurzie "Orliak morský - najväčší spomedzi dravcov" sa zúčastnilo takmer 200 záujemcov.
Foto: Ivana Valachová
15.1.2017: Na február sme pre vás pripravili exkurziu – pozorovanie nášho najväčšieho dravca. Stretneme sa 11. februára 2017 na Hrušovskej zdrži. Všetky informácie nájdete tu.
12.1.2017: začiatok januára patrí medzinárodnému sčítavaniu dravcov. O monitoringu haje červenej sa dočítate v tlačovej správe tu, o sčítavaní orliaka morského, sokola rároha a orla kráľovského sa dočítate tu.