Slovenskí farmári sa inšpirujú v Maďarsku

sk-logo

falcoproject logo

ok-life

logo_natura2000

Tlačová správa Bratislava, 24.9.2013

Maďarskí ornitológovia, v spolupráci s pracovníkmi národného parku Körös-Maros, organizáciou Ochrana dravcov na Slovensku a Štátnou ochranou prírody (ŠOP SR), zorganizovali počas uplynulých dní pre slovenských farmárov špeciálne školenie. Jeho cieľom bolo predstaviť také spôsoby hospodárenia, ktoré sú priaznivé pre zachovanie biodiverzity v krajine a zároveň umožńujú dosiahnuť zisk.

Sokol cervenonohy_samec_foto archiv RPSŠkolenie sa uskutočnilo v rámci projektu na ochranu sokola červenonohého, obe krajiny spolupracujú na jeho realizácii. „Na Slovensku patrí sokol červenonohý medzi kriticky ohrozené druhy. Tento rok sme zaznamenali hniezdenie len jediného páru. Azda aj vďaka pravidelným kontrolám a stráženiu hniezda vyviedol pár štyri mláďatká.“ – informuje Lucia Deutschová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) a dodáva: „V Maďarsku dosahuje populácia vyše 1000 párov. Rozsiahle oblasti, na ktorých sa pasie dobytok, alebo sa uplatňujú ďalšie vhodné spôsoby hospodárenia, poskytujú dostatok potravy. Do krajiny sa vrátil aj havran, ktorého hniezda sokol červenonohý, ako koloniálny hniezdič, s obľubou využíva.“

Sokol červenonohý dostal svoje pomenovanie podľa červených „nohavičiek“ samčeka. Všeobecne ide o veľmi výrazne a krásne sfarbeného sokola.

Na školení sa zúčastnilo 11 zástupcov farmárov, RPS a ŠOP SR. Táto akcia bola prvou zo série aktivít, pripravených pre farmárov v rámci projektu na ochranu druhu. „Naším cieľom je dosiahnuť, aby sa napríklad čo najviac farmárov zapojilo do agro-environmentálnych schém, ktoré zabezpečia vhodné potravné podmienky pre sokola červenonohého. Kľúčovou podmienkou je zníženie chemizácie prostredia a voľba takých postupov, aby bolo v krajine napríklad dostatok hmyzu, ktorý tvorí dôležitú súčasť potravy sokola. Veríme, že sa nám podarí presvedčiť čo najviac farmárov, že nie len kvantita je rozhodujúcim ukazovateľom a že vďaka ich aktívnemu prístupu sa sokol červenonohý do slovenskej prírody vráti.“

Počas školenia si mohli slovenskí farmári vypočuť skúsenosti pracovníkov národného parku, ktorí na svojom území hospodária extenzívnym spôsobom a venujú sa tiež chovu stepného dobytka, ktorý im prináša zisk. „V roku 1995 ešte nemali v národnom parku ani jeden pár sokola červenonohého, dnes ich na tomto území hniezdi takmer dvesto. Tento pozitívny vývoj je nepochybne dôsledkom vhodných poľnohospodárskych postupov, ktoré by mali byť jedným z hlavných nástrojov na zabránenie vyhynutiu druhu na Slovensku.“ – uzatvára Deutschová.

Školenie bolo realizované v rámci projektu LIFE11 NAT/HU/000926 Ochrana sokola červenonohého v Karpatskej kotline.

- KONIEC -

Ďalšie informácie:

Lucia Deutschová, 0911219520, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Madarska puszta_exkurzia_foto archiv RPS (1)

Madarska puszta_exkurzia_foto archiv RPS (2)

Madarska puszta_exkurzia_foto archiv RPS (3)

Madarska puszta_exkurzia_foto archiv RPS (4)

Madarska puszta_exkurzia_foto archiv RPS (5)

Madarska puszta_exkurzia_foto archiv RPS (6)