Na Záhorí zahniezdili vzácne sovy

Tlačová správa Bratislava, 15.06.2012

Až dva druhy vzácnych sov zahniezdili tento rok na Záhorí. Najprv ornitológovia objavili dva páry myšiarok močiarnych neďaleko Skalice a pri Moravskom Svätom Jáne, potom zaregistrovali dvoch volajúcich samcov výrika lesného v Prievaloch a Kuchyni. Oba druhy sú najvzácnejšími hniezdiacim druhmi vtákov u nás.

Myšiarka močiarna obýva sever Európy, na Slovensko prilieta v zimnom období, najmä v čase, kedy je na poliach dostatok hrabošov poľných. V niektorých rokoch ojedinelé páry u nás po zime ostanú a hniezdia. Naposledy sa na Záhorí tak stalo v roku 1998. Po 14 rokoch ich ornitológovia opäť v hniezdnom období zistili na dvoch lokalitách – pri Skalici a Moravskom Svätom Jáne.

O niečo početnejší je výrik lesný – ten hniezdi pravidelne, no počet hniezdiacich párov sa na Slovensku odhaduje len na 10 – 25 párov. Táto drobná sova osídľuje parky, pasienky a sady. Na Záhorí sa hniezdenie dosiaľ nepodarilo preukázať. Tento rok k tomu majú ornitológovia veľmi blízko - dva volajúce samce zistili na úpätí Malých Karpát. V najbližších dňoch sa ukáže, či aj zahniezdili.

Na Slovensku sa vyskytuje 12 druhov sov, desať z nich u nás hniezdi. Najhojnejšími sú myšiarky ušaté a sovy obyčajné, ich početnosť dosahuje niekoľko tisíc párov. Výrov na Slovensku hniezdi 300 - 400 párov a žije u nás i približne rovnaký počet plamienok driemavých. Vzhľadom na nočnú aktivitu je monitoring sov pomerne náročný, zisťujú sa najmä na základe počutia ich teritoriálnych hlasov. Ornitológovia si pomáhajú i technickými pomôckami.

„Od roku 2011 využívame na Záhorí a v Malých Karpatoch pri výskume i digitálne záznamníky, ktoré rozmiestňujeme na vhodných lokalitách. Nahraté hlasy neskôr analyzujeme. Tak sa nám podarilo v tomto regióne potvrdiť viac ako 15 lokalít s výrom skalným a v máji sme zistili i výrika lesného. Hoci má používanie techniky menšie čaro ako večerná návšteva sadu či skalného údolia, prináša výsledky, ktoré v budúcnosti budeme môcť použiť pri ochrane druhov i územia“ uzatvára Michal Noga z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Ochrana a výskum sov na v tomto regióne je podporená projektom „Ochrana dravcov, bocianov a sov v regióne Záhoria a v Dolného Rakúska“, ktorý na západnom Slovensku realizuje Ochrana dravcov na Slovensku v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007 – 2013.

Kontakt: Mgr. Michal Noga, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0911 339 193