nase en dravce2

nase en sovy2

r.2023

Tlačové správy r. 2023

Hniezdna sezóna dropa prekonala očakávania

Kedysi bol bežným obyvateľom nížin. V roku 1900 na Slovensku žilo 2400 jedincov, ešte po druhej svetovej vojne viac ako tisíc, no dnes už hniezdi iba na poslednej lokalite na Slovensku a patrí tak medzi naše najohrozenejšie vtáčie druhy. Reč je o dropovi veľkom, najťažšom lietajúcom vtákovi v Európe. Odborníci, ktorí dlhé roky podnikajú kroky na jeho záchranu, mali tento rok dôvod na radosť. Zaznamenali až 10 hniezdiacich sliepok dropa.

Read more ...

Po úspešnej sezóne čaká vzácne sokoly náročná migrácia do Afriky

Hniezdna sezóna sa pomaly chýli ku koncu a je čas bilancovať. Kým napríklad sovy vyhniezdili už v jarných mesiacoch, sokoly kobcovité skončili so starostlivosťou o mláďatá len nedávno. Čas je však neúprosný. Sokoly už čoskoro čaká náročná migrácia na zimoviská v Afrike, ktoré sú vzdušnou čiarou vzdialené takmer 9 tisíc kilometrov. 

Read more ...

Vzácne dravce či sovy môžu hniezdiť aj vo vašom obilí

Nomádi vtáčej ríše. Každý rok našu krajinu opúšťajú už koncom leta, aby sa počas jari vrátili, splniť si dôležitú úlohu výchovy novej generácie. Medzi vtáčích nomádov patrí aj sova myšiarka močiarna, ktorej hniezdenie na Slovensku je veľmi nepravidelné a vzácne. Tento rok sa ornitológovia z regiónu okolo Trnavy tešia nálezu až 5 teritórií.

Read more ...

Šesť jedincov vzácneho sokola bude sledovaných prostredníctvom vysielačiek

Sledovanie jedincov rôznych vtáčích druhov prostredníctvom satelitnej alebo rádiovej telemetrie prinieslo mnohé vzácne poznatky. Pomocou tejto metódy, kedy je možné sledovať pohyb jedincov v zásade nepretržite v online prostredí, sa podarilo získať unikátne dáta o pohybe, lovn‎ých teritóriách, migračných trasách, ale aj nebezpečenstvách, ktorým musia zväčša mladé jedince čeliť. Na južnom Slovensku bolo tento rok označených šesť mláďat vzácneho sokola rároha satelitnými vysielačkami, ktoré budú poskytovať aktuálne informácie o mieste ich výskytu. Projekt Vysielačky na pomoc vzácnym sokolom podporil Nadačný fond SEPS v Nadácii Pontis.

Read more ...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.