nase en dravce2

nase en sovy2

Ľudský odpad ohrozuje vtáctvo

Čo môžeme urobiť okrem toho, že sa podchvíľou pozastavíme a zhrozíme nad statusom na sociálnej sieti, videom, fotkou v novinách?

 

Tento rok pripadol Svetový deň sťahovavého vtáctva na 11. máj. Jeho témou bola ochrana vtáctva pred plastovým odpadom. Zaoberať sa touto aktuálnou otázkou v súvislosti s operencami je nepochybne na mieste, plasty v tele má napríklad prakticky každý organizmus žijúci v morskom prostredí, vrátane vtákov. Nešťastia spôsobené ľudským odpadom poznáme aj z našej domácej vtáčej ríše.

 

„Ako náš odpad vtáky ovplyvňuje? Aj zo Slovenska sú známe prípady, keď sa labute, kačice a iné vodné druhy zamotali do zvyškov rybárskych vlascov, tie sa im dostali do zobáka, okolo krídiel, alebo znehybnili nohy. Niekedy ide aj o zapichnutie háčika do zobáka. Niektoré druhy si po výstelku hniezd chodia na skládky – nebezpečné časti boli nájdené a odstránené z hniezd bocianov, hají, orlov, volaviek, mnohých spevavcov (napr. drozdov či žltochvostov). Išlo o odpady, do ktorých sa mohli zamotať mláďatá i dospelé jedince, resp. taký, ktorý ich mohol zraniť,“ hovorí Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

 

„Známy je dokonca prípad z hniezdenia vzácneho sokola červenonohého, ktorý sa zamotal do zvyškov povrazu, používaného na zviazanie vriec s osivom. Hospodári odpad po sebe jednoducho nechali pohodený na poli. Odtiaľ ho ako stavebný materiál na hniezdo priniesla vrana, ktorej stavba sa v nasledujúcej sezóne zapáčila práve vzácnemu sokolovi. Povraz ho uväznil, preto nedokázal odletieť a zaobstarať si potravu a uhynul. Vodné vtáky trpia nielen škodlivou potravou, ktorú im ľudia hádžu (pečivo a zvyšky jedál). Nebezpečné sú igelity, zvyšky balónov a podobne, ktoré vtáky skonzumujú a tie im v tráviacom trakte škodia. Síce nie plastovým, ale tiež nebezpečenstvom našej doby sú takzvané lampióny šťastia, zaznamenané boli prípady vtákov uhynutých po popálení ich ohňom (napríklad aj u nás veľmi vzácnej plamienky driemavej). Osobitným prípadom sú žuvačky. Po tom, ako skončia na zemi, ich nájdu drozdy, považujúc ich za svoju prirodzenú potravu – larvy hmyzu. Drozd, ktorý prehltne lepkavú hmotu, má osud spečatený,“ vysvetľuje Deutschová.

 

„Každý z nás má oveľa viac možností zmeniť veci k lepšiemu, než si myslíme, stačí malá úprava správania. Aj o tom sa hovorilo v sobotu 11. mája na exkurzii, venovanej sťahovavým vtákom, spoznávaniu a ochrane vtáctva. Organizovala ju Ochrana dravcov na Slovensku s podporou Západoslovenskej energetiky, a.s. Dobrá správa je, že ekologické správanie je stále modernejším trendom, obzvlášť u mladej generácie. Svedčí o tom aj fakt, že podujatia sa zúčastnilo viac než 100 ľudí, z toho približne polovica boli deti do 15 rokov,“ uzatvára Deutschová.

 

Doplňujúce informácie:

 • Jedna plastová fľaša sa podľa niektorých zdrojov rozloží približne za 450 rokov, rybárskym sieťam a vláknam to môže trvať až 600 rokov.
 • Exkurzia sa konala v rámci programu 3DodZSE – Dávame Domov Dravcom, fotografie nájdete tu. Kompletnú správu s mapou a súpisom druhov nájdete tu. Viac info o programe 3D tu.
 • Čo môžeme urobiť, aby sme zabránili znečisteniu planéty plastmi a predišli tvorbe odpadu?
  1. Odmietni čo nepotrebuješ.
  2. Minimalizuj odpad z toho, čo potrebuješ. (Použi viackrát to, čo sa dá. Nakupuj s vlastnou taškou/vreckami - prednostne v obchodoch, kde tovar navážia - tzv. bezodpadové predajne potravín a drogérie. Nekupuj jedlo, ktoré je mnohonásobne balené – napr. dezerty môžu mať až 5 obalov. Zdôrazni, že si neprosíš slamku do svojho nápoja. Nahraď jednorazové plastové fľaše a poháre opakovane použiteľnými. Nakupuj z druhej ruky.).
 • 3. Znovu používaj. Mnohé veci nemusíme vyhodiť – môžeme ich opätovne využiť; nepotrebné oblečenie darovať, upraviť, prešiť. Neriaďme sa reklamou, ktorá nás núti mať vždy najnovší model mobilu a inej elektroniky. Premýšľajme, či nákup danej veci je iba naším rozmarom, alebo naozaj nevyhnutnosťou.
  4. Kompostuj. Biologický odpad je možné pretvoriť na kompost a vrátiť do prírody vo forme prijateľnej pre pôdu.
  5. Recykluj. Triedenie odpadu nie je v odpadovom rebríčku na prvom mieste, pretože pre vznik každého produktu je potrebná elektrická energia a ťažba surovín. Niektoré druhy odpadov sa nedajú vytriediť a končia na skládkach, alebo v spaľovniach. Vždy je však dôležité vzniknutý odpad triediť.
  6. Buď aktívny. Pridaj sa k rôznym iniciatívam, ktoré čistia prírodu od odpadov. Podporuj miestne a globálne akcie proti nadmernému, zbytočnému používaniu a škodlivému zneškodňovaniu plastov. Buď aktívny na úrovni zastupiteľstva, prípadne parlamentu, alebo hoci na úrovni miestnej komunity.

 

Tlačové správy r.2019

Copyright © 2015. All Rights Reserved.