nase en dravce2

nase en sovy2

Orlica mala šťastie - dostala druhú šancu

20.06.2007 bola v Chránenom vtáčom území pri obci Lehnice vypustená samica orla kráľovského, ktorá bola postrelená 25.mája v katastrálnom území obce Radvaň nad Dunajom. Po takmer mesačnej rehabilitácii v Rehabilitačnej stanici Ochrany dravcov na Slovensku v Zázrivej sa ju podarilo uzdraviť tak, že ju bolo možné vypustiť späť do voľnej prírody. Jej krstným otcom, sa stal Dr. Ján Orlovský riaditeľ Správy predstavenstva Západoslovenskej energetiky, a.s., ktorá je partnerom projektu na ochranu orla kráľovského na Slovensku od roku 2005.

Orlica bola vypustená do voľnej prírody za prítomnosti poľovného hospodára miestneho poľovného združenia a súčasne spolumajiteľ miestneho poľnohospodárskeho združenia. "Dravé vtáky sú dôležitou súčasťou poľnohospodárskej krajiny. Strielanie vtákov a ich hniezd považujem za nezmyselné barbarstvo", povedal.

Zranená orlica mala šťastie - prežila. No ďalších 10 dravcov, ktoré našli členovia RPS len za posledné dva mesiace, to šťastie nemali. Boli usmrtené obzvlášť krutým spôsobom - zastrelením na hniezde.

Vypustením zrehabilitovanej orlice sa symbolicky začína nová etapa boja proti vtáčej kriminalite, ktorá v roku 2007 opäť nadobudla desivé rozmery.

 

Tlačové správy r.2007

Copyright © 2015. All Rights Reserved.