nase sk dravce2

nase sk sovy2

Tlačové správy r.2018

Ostanú dravce súčasťou slovenskej prírody?

Odborníci prosia o pomoc aj verejnosť prostredníctvom iniciatívy Všetci za dravce foto orliaky
Počas Vianoc 2017 otriasol verejnosťou prípad nálezu mladej samice orla kráľovského Zuzany, ktorá v tom istom roku dostala na Slovensku vysielačku v rámci projektu LIFE PannonEagle. Vyšetrenie potvrdilo otravu zakázanou, nebezpečnou látkou v jej tele. Zuzanu dohľadali podľa signálu odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Vtedy ešte netušili, že nasledujúci rok im prinesie ďalšiu tvrdú skúšku. Aj vďaka pomoci verejnosti, iba za niečo viac ako mesiac - od začiatku marca do polovice apríla 2018, bolo odhalených neuveriteľných šesť prípadov a úhyn 59 chránených druhov, v celkovej spoločenskej hodnote 92 540 eur. V krajine sa objavili jedovaté návnady, nebezpečné aj pre človeka či domáce zvieratá.

Čítať ďalej...

Banská činnosť vytvorila mokrade vzácne pre vtáctvo

Tlačová správa Bratislava, 18. apríla 2018 Rybarik riecny
V centre Hornonitrianskej kotliny, medzi Novákmi, obcou Koš a mestom Prievidza dochádza od roku 1985 vplyvom podpovrchovej ťažby hnedého uhlia k postupným poklesom terénu, zavodneniu a vytváraniu rozmanitých mokraďových stanovíšť. Mokrade plnia úlohu hniezdísk, lovísk a odpočinkových miest na migračných trasách pre rôzne druhy vtákov, v tejto lokalite bol preukázaný výskyt až 187 druhov. Odborníci tu pri príležitosti Dňa Zeme pripravili exkurziu pre verejnosť.

Čítať ďalej...

Veľký návrat po tridsiatich rokoch – pri Bánove videli vzácneho dropa

Tlačová správa Bratislava, 5. apríla 2018 Drop Stano Harvancik

Presne na Veľkonočný pondelok sa pri obci Bánov, v okrese Nové Zámky, podarilo miestnemu občanovi vidieť doslova raritu. Stal sa totiž prvým človekom, ktorý v oblasti Nitrianskej pahorkatiny pozoroval dropa veľkého.

 

Čítať ďalej...

Medzinárodný deň vtákov – pikošky o operencoch

Tlačová správa Bratislava, 29. marca 2018 Sokol raroh StanislavHarvancik
Prvý apríl je už tradične spájaný s Medzinárodným dňom vtáctva a je úzko spätý s menom jedného z priekopníkov ochrany prírody na Slovensku, rodákom z Brezna – Otom Hermanom. Oslavuje sa už od roku 1900 a dátum bol zámerne vybraný na obdobie, kedy k nám prilieta najviac sťahovavých vtákov – vracajú sa na svoje hniezdiská. Niektoré druhy sú medzi ľuďmi pomerne známe, viaceré dokonca opradené legendami (kuvik či iné sovy údajne prinášajúce smrť a podobne). Čoraz viac ľudí si uvedomuje veľký prínos vtákov a ich význam v prírode. My prinášame pikošky, ktoré ste možno o našich operencoch nevedeli:

Čítať ďalej...

Tragédia pri obci Neded: 4 mŕtve orliaky morské

Orliak morsky uhyn 20180325

Na výzvu o poskytnutí informácií o vtáčej kriminalite, ktorú sme zverejnili v súvislosti s nálezom otrávenej orlice Petényi, zareagovalo množstvo ľudí. Takýmto spôsobom sme sa dozvedeli aj o ďalšom prípade pravdepodobne otrávených dravcov pri obci Neded. Ide o nález 4 uhynutých orliakov morských.

AKTUALIZOVANÉ! Pri kontrole hniezda sa v ňom našli dve uhynuté mláďatká. Potvrdilo sa, že okrem dvoch nedospelých jedincov bol otrávený aj dospelý pár, ktorý mláďatká už nestihol vychovať. Spolu teda na tomto mieste bolo otrávených 6 orliakov morských.

Čítať ďalej...

Medzinárodná hanba – na Slovensku otrávili maďarskú orlicu Petényi

Tlačová správa Bratislava, 23. marca 2018 Petenyi dead in Slovakia web

Zástupcovia organizácie Ochrana dravcov na Slovensku do neskorej noci dokumentovali prípad nálezu orla kráľovského s dôvodným podozrením na otravu. Na miesto prišla polícia, Štátna ochrana prírody SR aj Štátna veterinárna a potravinová správa. Okrem orla sa našli aj uhynuté líšky a mŕtve myšiaky hôrne. Spoločenská hodnota orla kráľovského je 5 990 eur. Odborníci vyzývajú na pomoc verejnosť.

Čítať ďalej...

Orly pri Topoľčanoch chránia pred elektrinou špeciálne prvky

Tlačová správa Bratislava, 22. marca 2018 Orol kralovsky Ervin Hrtan
Neďaleko Topoľčian pribudli na 21 stĺpoch elektrického vedenia špeciálne ochranné prvky. Energetici tak okamžite reagovali na podnet odborníkov, v záujme predchádzania úhynom vzácneho orla kráľovského a tiež ďalších druhov dravcov. Takzvané ekozábrany neumožnia vtákom na konzolu dosadnúť, čím sa eliminuje riziko zásahu elektrickým prúdom.

Čítať ďalej...

Vtáky sú v pohybe – prebieha jarná migrácia a hniezdenie

Tlačová správa Bratislava, 20. marec 2018 Mysiak seversky Harvancik
Slovensko je dôležitá križovatka vtáčích migračných ciest. Aj keď sa zdanlivo zima s nami nechce rozlúčiť, práve teraz je čas návratov mnohých domácich druhov i odletov zimných hostí. Rozbehol sa i proces hniezdenia – od svadobných letov a výberu teritória, cez párenie či znášku vajec. Na jar môžu ľudia vtáky omnoho jednoduchšie pozorovať či počuť, než napríklad počas výchovy mláďat, kedy je ich správanie menej nápadné. Aj keď je dnes prvý jarný deň, vtáky sa musia vysporiadať s ochladením. Prírodných zdrojov je teraz nedostatok, na mnohých miestach zakryl krajinu sneh, preto odporúčame prikrmovanie.

Čítať ďalej...

Vzácny sokol na Slovensku takmer vyhynul

Tlačová správa Bratislava, 7. marca 2018  par predavanie koristi
Koncom 90-tych rokov 20. storočia hniezdilo na Slovensku 60 – 70 párov sokola červenonohého. Drastické zmeny poľnohospodárskej krajiny mali na tento druh výrazne negatívny dopad. Stal sa kriticky ohrozeným a ocitol sa na hranici vyhynutia – v roku 2012 nebolo potvrdené hniezdenie ani jediného páru. Práve vtedy sa začal realizovať medzinárodný projekt LIFE REDFOOT, s podporou Európskej únie.

Čítať ďalej...

V Košiciach uvidíte orla krikľavého - video

Tlačová správa Košice, 2. marca 2018 Orol kriklavy Ziak
Orla krikľavého je možné v prírode v okolí Košíc pozorovať v neďalekých Volovských aj Slanských vrchoch. Výstavu, zameranú na orla krikľavého, môžu Košičania a návštevníci Košíc od dnes navštíviť priamo v centre mesta – vo Východoslovenskom múzeu.

Čítať ďalej...

Myšiarky opúšťajú zimoviská

Tlačová správa Bratislava, 28. februára 2018 MilošRusnák2018
Myšiarky ušaté každoročne trávia zimu aj v blízkosti ľudských obydlí. Môžeme ich tak pozorovať i uprostred sídliska. Nejde pritom o malé počty, na stromoch odpočívajú naraz aj desiatky jedincov. Prezradia ich pierka na hlave, pripomínajúce ušká a veľké oranžové oči. Skúsení pozorovatelia vtáctva, spolu s ďalšími dobrovoľníkmi, zaznamenali počas tejto zimy na 117 lokalitách až 1484 myšiarok. Údaje pochádzajú od 49 mapovateľov.

Čítať ďalej...

Niektoré živočíchy ešte spia, iné už hniezdia

Tlačová správa Bratislava, 22. februára 2018 Sokol kobec Stano Harvančík
Od kalendárnej jari nás delí necelý mesiac. V živočíšnej ríši niektoré druhy ešte spia, iné zimujú v ďalekej Afrike a ostatné už hniezdia. Spánkovým rekordérom je svisť vrchovský v Tatrách - prespí až 7 mesiacov v roku. Orliaky morské, sokoly sťahovavé či sovy začínajú hniezdiť ešte v chladných dňoch.

Čítať ďalej...

Kvôli ochrane orla kráľovského ekologizujú vedenia

Tlačová správa Košice, 15. februára 2018 Instalacia prvkov VSD
Na Slovensku hniezdilo v roku 2017 iba 55 párov orla kráľovského, z toho 36 párov na východnom Slovensku. Mláďatá, ktoré vyviedli, sú veľmi zraniteľné. Záchrana každého orla má nesmierny význam. Aj to je dôvodom, prečo inštaluje Východoslovenská distribučná, a.s. ochranné prvky na elektrické vedenia. Orly tak budú okolo svojich hniezd v bezpečí pred zásahom elektrickým prúdom v ďalších dvoch Chránených vtáčích územiach.

Čítať ďalej...

Kŕmidlo nie je kôš na zvyšky z kuchyne

Tlačová správa Bratislava, 13. februára 2018 Prikrmovanie 8
S príchodom chladnejších dní a snehovej pokrývky pripomínajú ornitológovia aktuálnosť prikmovania vtákov, predovšetkým vo februári a marci. Dôležité je však dodržať správne zásady prikrmovania a uvedomiť si, že kŕmidlo pre vtáky nie je miesto, kde môžeme vysypať akékoľvek zvyšky z kuchyne. Aj na Slovensku sme už zaznamenali prípady tzv. kŕmidlovej choroby, podľa dostupných informácií nie je prenosná na človeka, pre vtáky má však fatálne dôsledky.

Čítať ďalej...

Výsledky zimného sčítania dravcov sú už známe

Tlačová správa Bratislava, 1. februára 2018 Orol kralovsky ERvinHrtan
Prvý a druhý januárový víkend strávili ornitológovia v teréne. Medzinárodné termíny pre zisťovanie počtu zimujúcich jedincov vzácnych druhov dravcov sú totiž každoročne práve začiatkom roka, na Slovensku ich so spolupracovníkmi koordinuje organizácia Ochrana dravcov na Slovensku. Najprv sa pozornosť 10 odborníkov upriamila na haju červenú v oblasti Záhoria. O týždeň neskôr sledovalo 58 pozorovateľov orly kráľovské, sokoly rárohy a orliaky morské. Územia, kde sa monitoring realizoval, sú znázornené na tejto mape.

Čítať ďalej...

Sovy zimujú s ľuďmi v mestách

Tlačová správa Bratislava, 25. januára 2018 mysiarky usate Zsolt Riflik 3
Nádherná sova myšiarka ušatá trávi zimu v mestách. Ochrana dravcov na Slovensku sa už po tretíkrát obrátila na verejnosť s prosbou, aby ľudia nahlásili zimoviská myšiarok a prispeli tak k ich ochrane. Obyvateľov sídlisk teší, že táto sova loví myši a aj menšie potkany. Stromy, na ktorých zimuje, je potrebné zachovať. V sezóne 2016/2017 sme evidovali na území Slovenska 65 zimovísk, na ktorých zimovalo celkovo 792 myšiarok ušatých.

Čítať ďalej...

Kontrolujú sa elektrické vedenia, na ktorých dochádzalo k nárazom vtáctva

Tlačová správa Bratislava, 18. januára 2018 Instalacia plosina
Ak v najbližších dňoch budete vidieť v okolí elektrického vedenia stáť na poliach ľudí, neľakajte sa. Môže ísť o mapovateľov, ktorí v rámci projektu LIFE Energia monitorujú, ako vtáky reagujú na tzv. odkloňovače. Sú to špeciálne prvky, umiestnené na elektrických vedeniach, vďaka ktorým si vtáky prekážku včas všimnú a nadletia ju. Ktoré z testovaných zviditeľňovačov sú v podmienkach Slovenska najefektívnejšie, budeme vedieť po ukončení kontrol a vyhodnotení v roku 2019.

Čítať ďalej...

Nový vtáčí druh i vzácny kríženec – aj taký bol rok 2017

Tlačová správa Bratislava, 11. januára 2018 Sova dlhochvosta Dominik Schneider
Rok 2017 priniesol viaceré ornitologické zaujímavosti. Tento trend pokračuje i v novom roku. Ide o mnohopočetný výskyt severských stehlíkov, objav nového druhu pre Slovensko, i nezvyčajného kríženca. Najnovšie odborníkov tešia hojné výskyty sovy dlhochvostej na nížine, teda mimo oblastí jej známeho hniezdenia. Potvrdzujú to žiaľ i prípady, kedy táto temperamentná sova potrebovala pomoc človeka. Na košickej klinike ošetrovali najmä traumatizované jedince, najčastejšie zranené po zrážke s autami.

Čítať ďalej...

Prečo sú milovníci vtáctva zaneprázdnení aj v zime?

Tlačová správa Bratislava, 5. januára 2018 Haja cervena Vojto Szucs
Chladné počasie a mnohé oblasti pod snehom vytvárajú dojem, že príroda v zime spí a dopriala si odpočinok. Opak je však pravdou, najmä pokiaľ sa jedná o milovníkov vtáctva. Už od jesene sledujú prílety nevšedných druhov zo severu. Práve január je časom, kedy sa i Slovensko zapojí do medzinárodných termínov zisťovania počtu a lokalít výskytu vybraných druhov dravcov. Teraz je ich najviac, s oteplením naše územie začnú opúšťať. Počas dvoch najbližších víkendov sa odborníci zamerajú na haju červenú, orla kráľovského, sokola rároha a orliaka morského.

Čítať ďalej...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.

RPS - Ochrana dravcov na Slovensku