nase sk dravce2

nase sk sovy2

Tlačové správy r.2017

Sokola na svojom balkóne sa nemusíte báť

Tlačová správa Bratislava, 25. mája 2017 Stano Kovac sokol mysiar
V pondelok 22. mája sme oslávili Medzinárodný deň druhovej rozmanitosti. Mnoho ľudí možno prekvapí, aké široké zastúpenie vtáčích druhov možno nájsť dokonca priamo v slovenských mestách. Viaceré z nich si na ľudí zvykli až do tej miery, že si na hniezdenie vyberú črepník na balkóne, parapet, či otvor v stene. Medzi najznámejšie takto hniezdiace druhy patrí sokol myšiar. Pri prvom stretnutí s ním sú reakcie rôzne, väčšina ľudí si však zvykne a napokon sa tešia napríklad zo spestrenia všedných dní.

 

Čítať ďalej...

V Košiciach otvorili nezvyčajnú výstavu

Tlačová správa Košice, 17. mája 2017 Vystava 2
Košice sa stali v poradí šiestym miestom na Slovensku, kde si ľudia sadnú na skutočné elektrické vedenie a odfotia sa s letiacim dravcom. Túto zaujímavú možnosť ponúka výstava s názvom „Sedím na vedení a je mi dobre“. V západoslovenských mestách si ju pozrelo už viac ako 100 tisíc návštevníkov, na východ prišla prvýkrát. Utorok 16. mája sa konalo slávnostné otvorenie pre verejnosť vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach, kde ostane do konca júna. Záštitu nad výstavou prevzalo Ministerstvo životného prostredia SR.

Čítať ďalej...

Pozorovanie vtáctva má pozitívny vplyv na naše mentálne zdravie

Tlačová správa Bratislava, 11. mája 2017  vcelarik JozefChavko
Ak žijete v blízkosti kríkov, stromov a iných miest atraktívnych pre vtáky, tešíte sa pravdepodobne výbornému mentálnemu zdraviu. Vedci z univerzity v anglickom meste Exeter zverejnili prieskum, podľa ktorého má pobyt na čerstvom vzduchu, navyše obohatený o pozorovanie vtáctva, blahodarný vplyv na ľudskú psychiku. Pozitívnu energiu môže verejnosť načerpať už najbližšiu sobotu, 13. mája. Ochrana dravcov na Slovensku, v spolupráci so Západoslovenskou energetikou, a.s. organizujú exkurziu, ktorej trasa povedie z Devínskej Novej Vsi do Devína.

Čítať ďalej...

Prvé sokoly červenonohé sú už doma

Tlačová správa Bratislava, 3. mája 2017 Sokolcervenonohy samec
Ochrana dravcov na Slovensku potvrdila prílet jedného z najvzácnejších dravcov na Slovensku. Sokol červenonohý, na našom území kriticky ohrozený druh, prekonal vzdialenosť viac ako 8 000 km vzdušnou čiarou zo subsaharskej Afriky a objavil sa na svojom jedinom hniezdisku. Ornitológovia netrpezlivo čakajú na hniezdnu sezónu 2017 a veria, že aj tento rok bude pre tohto fešáka medzi dravcami úspešný aspoň tak, ako ten minulý.

Čítať ďalej...

Primátor Šiah na otvorení výstavy LIFE Energia

Tlačová správa Bratislava, 26. apríla 2017 Sahy 6
Unikátna výstava projektu LIFE Energia s názvom „Sedím na vedení a je mi dobre“ bude počas nasledujúcich týždňov prístupná pre verejnosť na južnom Slovensku v blízkosti Chráneného vtáčieho územia Poiplie. Expozícia originálnym spôsobom znázorňuje dôsledky používania elektriny na vtáctvo a riešenia týchto aspektov. Do 13. mája sa v Menora Saag Centrum Artis (synagóge) v Šahách môžu ľudia posadiť na elektrické vedenie a urobiť si fotku s letiacim dravcom v pozadí.

Čítať ďalej...

Fešáci medzi dravcami sa pripravujú na prílet do Európy

Tlačová správa Bratislava, 11.apríla 2017 25
Na Slovensku kriticky ohrozené sokoly červenonohé letia späť do Európy. Na základe údajov z vysielačky vieme, že ich migrácia začala už koncom marca, v súčasnosti sa pripravujú na náročný prelet nad Saharou. Predpokladaný prílet na Slovensko je koncom apríla. Blížiacu sa Veľkú noc odporúčajú ornitológovia využiť na pozorovanie vtákov, v týchto dňoch nastane druhý vrchol jarnej migrácie.

Čítať ďalej...

Viac než 10 vecí, ktoré ste o vtákoch nevedeli

Tlačová správa Bratislava, 30. marca 2017 Kuvicok vrabci Chavko
Prvý apríl je už tradične spájaný s Medzinárodným dňom vtáctva a je úzko spätý s menom jedného z priekopníkov ochrany prírody na Slovensku, rodákom z Brezna – Otom Hermanom. Oslavuje sa už od roku 1900 a dátum bol zámerne vybraný na obdobie, kedy k nám prilieta najviac sťahovavých vtákov – vracajú sa na svoje hniezdiská. Niektoré druhy sú medzi ľuďmi pomerne známe, viaceré dokonca opradené legendami (kuvik či iné sovy údajne prinášajúce smrť a podobne).

Čítať ďalej...

Sysle pasienkové sa prebudili zo zimného spánku

Tlačová správa Bratislava, 27.marca 2017  sysle branomolnar 06B5040
Po dlhej zime sa prebudili zo zimného spánku aj sysle pasienkové. Na Slovensku kedysi bežný druh patrí v súčasnosti medzi ohrozené a ochrancovia prírody preto podnikajú aj v rámci projektu LIFE Energia aktivity potrebné na jeho záchranu. Za posledné dva roky sa podarilo obnoviť populácie sysľov na dvoch lokalitách v Slovenskom krase.

Čítať ďalej...

Devínska hradná skala v noci ožíva

Tlačová správa Bratislava, 17.marca 2017 Vyr skalny Harvancik1
Devínska hradná skala určite patrí medzi najvýznamnejšie kultúrno-historické miesta Slovenska. Pre krásny výhľad na sútok Moravy a Dunaja a príjemné prírodné prostredie neďaleko centra Bratislavy je tiež obľúbeným miestom krátkych rodinných výletov.

Čítať ďalej...

Prvý vrchol jarnej migrácie nastane v najbližšie dni

Tlačová správa Bratislava, 15.marca 2017 Mysiak seversky Harvancik
V najbližšie dni očakávajú ornitológovia prvý vrchol jarnej migrácie vtákov. Tá trvá v porovnaní s jesennou kratšie, jedným z faktorov je vplyv hormónov kvôli rozmnožovaniu a pudu hniezdenia. Očakávajú sa prílety mnohých druhov vo veľkých počtoch, napríklad piniek, ktoré vytvárajú až tisícové kŕdle.

Čítať ďalej...

Na Slovensku zimovalo podľa sčítania takmer 800 myšiarok

Tlačová správa Bratislava, 6.marca 2017 myšiarka Peter Nociar
Myšiarka ušatá je sova s výrazne oranžovými očami a pierkami na hlave pripomínajúcimi ušká. Jej počty sa u nás v zime pravidelne zvyšujú a do ich sčítavania sa už po druhýkrát zapojila aj slovenská verejnosť. Spolu s ornitológmi narátali 792 myšiarok na 65 zimoviskách, lokality sú zverejnené na mape pod odkazom http://bit.ly/2mkAKrm. Ich kŕdle sa pomaly rozchádzajú, začína totiž obdobie hniezdenia. Samce sa uchádzajú o samičky a predvádzajú rôzne akrobatické kúsky.

Čítať ďalej...

Výsledky sčítania dravcov pomôžu pri ich ochrane

Tlačová správa Bratislava, 15.februára 2017 Orol kralovsky12017 mladyorol JChavko
V januári skontrolovali ornitológovia lokality s výskytom ohrozených druhov dravcov. Počty hají červených, orlov kráľovských, orliakov morských a sokolov rárohov sú už známe, získané údaje budú využité pri ich ochrane. Územia, kde sa monitoring realizoval, ako aj lokality s potvrdeným výskytom uvedených druhov, sú znázornené na mape pod odkazom http://bit.ly/2k6i5PS.

Čítať ďalej...

Vzácne orliaky morské zaujali takmer dve stovky milovníkov prírody

Tlačová správa Bratislava, 13.februára 2017 Exkurzia zdrz 2
Láska môže mať viacero podôb. Až takmer dve stovky milovníkov prírody sa stretlo v sobotu 11. februára na exkurzii, ktorú pripravila Ochrana dravcov na Slovensku, v spolupráci so ZSE. Majestátne orliaky morské – najväčšie dravé vtáky hniezdiace na Slovensku, sa počas zimy zdržiavajú v blízkosti Dunaja vo väčších počtoch. Na Hrušovskej zdrži, kde sa podujatie konalo, zimujú aj mnohé ďalšie druhy vtákov, viazaných na vodu. Tí, ktorých neodradilo chladné počasie, sa dočkali až 7 orliakov. Videli tiež rôzne druhy kačíc a husí, kormorány, volavky. Ide momentálne o miesto s najvyššou koncentráciou vodného vtáctva na Slovensku, súčasť Chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy, kde sa realizuje aj projekt LIFE Energia.

Čítať ďalej...

Sovy nájdete aj uprostred sídliska

Tlačová správa Bratislava, 20. januára 2017 mysiarky usate Zsolt Riflik 3
Organizácia Ochrana dravcov na Slovensku realizuje od roku 1992 pravidelné sčítavanie myšiarok ušatých na zimoviskách. Získava tak cenné informácie o počte a lokalizácii zimujúcich sov. Minulý rok bola prvýkrát zorganizovaná Súťaž s myšiarkami, ktorej cieľom bolo zapojiť do mapovania zimovísk širokú verejnosť. Dosiahol sa tak rekordný údaj v rámci histórie sčítavania myšiarok ušatých na Slovensku. Vďaka pozitívnej odozve prebieha súťaž aj tento rok.

Čítať ďalej...

Slovensko sa cez víkend zapojí do počítania vzácnych dravcov

Tlačová správa Bratislava, 12. januára 2017 sokol raroh Jozef Chavko 2
Po tom, ako bolo minulý víkend realizované sčítanie haje červenej na nocoviskách pozdĺž rieky Morava, je termín 13.-15. január 2017 venovaný trom ďalším vzácnym druhom. Pre odborníkov, zaoberajúcich sa výskumom a ochranou dravcov, ide každoročne o najväčšiu koordinovanú akciu, vzhľadom na počet ľudí v teréne a veľkosť sledovaného územia. Na Slovensku sa počítania dravcov zúčastní približne 50 ľudí, v celej Európe to bude niekoľko tisíc nadšencov. Výsledky pomôžu pri ochrane druhov. Koordinátorom aktivity na našom území je odborná organizácia so 40 ročnou históriou, Ochrana dravcov na Slovensku. Predseda organizácie Jozef Chavko intenzívne pripravuje všetky podklady pre mapovateľov, aby bolo sčítanie perfektne zorganizované a každý vedel kam ísť a čo robiť.

Čítať ďalej...

Záhorie je rajom pre vtáctvo aj v zime

Tlačová správa Bratislava, 5. januára 2017 haja cervena Vojto Szucs
Územie pozdĺž rieky Moravy, ktorá tvorí hranicu našej krajiny s Českou republikou, je mimoriadne vzácnym prírodným klenotom. Keďže bola táto oblasť pre ľudí dlhé roky neprístupná, ostali tu zachované pôvodné porasty lužných lesov, mokrade, lúky. Rozmanitosť prostredia umožňuje život veľkému množstvu rôznych druhov, vrátane vzácnych druhov vtáctva. V roku 2016 tu zahniezdil jeden pár sokola rároha, dva páry orla kráľovského, jeden pár orliaka morského a sedem párov haje červenej. Práve haja červená sa v tejto oblasti vyskytuje v zime vo veľkých počtoch. Prvý januárový víkend je venovaný medzinárodnému sčítaniu tohto druhu na miestach, kde v zime nocujú aj desiatky jedincov.

Čítať ďalej...

V roku 2016 sa na Slovensku objavili štyri nové druhy vtákov

Tlačová správa Bratislava, 3. januára 2017  Bradan zltohlavy
Pre ľudí, ktorí sa zaoberajú ochranou prírody a najmä vtáctva, bol uplynulý rok 2016 mimoriadne zaujímavý a prínosný. Ornitológovia zaznamenali na našom území až štyri nové druhy, kriticky ohrozený sokol vyviedol rekordný počet mláďat, v rámci projektu LIFE Energia sa začalo s umiestňovaním prvkov, ktoré ochránia stovky vtákov ročne pred nárazom do elektrických vedení.

Čítať ďalej...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.

RPS - Ochrana dravcov na Slovensku