Mláďatá sokola červenonohého opúšťajú hniezda

mladataTlačová správa Bratislava, 6.8.2014

Sokol červenonohý je v súčasnosti na území Slovenska považovaný už za druh ohrozený vyhynutím. Dôvodom je kriticky nízky počet hniezdiacich párov - v roku 2013 bolo preukázané hniezdenie len jediného páru, tento rok je situácia o niečo pozitívnejšia – ornitológovia z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS) hlásia štyri hniezdne teritória. 
„V týchto dňoch mláďatá opúšťajú svoje hniezda a vydávajú sa na svoje prvé lety v jeho bezprostrednom okolí,“ hovorí Roman Slobodník z RPS a dodáva: „Tento rok znamená pre sokola červenonohého pozitívny zvrat, nakoľko posledné roky jeho populácia mala na našom území neustále klesajúci trend.

V roku 2012 sme nezaznamenali ani jedno úspešné hniezdenie a vlani jeden pár vyviedol štyri mláďatá. Tento rok hniezda opustilo spolu 11 mláďat. Takýto výsledok sme zaznamenali naposledy v roku 2007, čo nám dodáva nádej a motiváciu do ďalšej práce.“ Z dôvodu negatívneho populačného trendu je Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) od roku 2012 spoluriešiteľom unikátneho projektu na záchranu tohto druhu dravca. V rámci projektu LIFE + Ochrana sokola červenonohého v Karpatskej kotline prebiehajú vo vybraných územiach Slovenska s historickým alebo súčasným výskytom sokola aktivity, ktoré by mali prinavrátiť cieľový druh do krajiny. „Na jeseň sa chystáme do týchto lokalít inštalovať 200 hniezdnych možností v podobe hniezdnych búdok. Okrem toho by sme radi oživili krajinu a výsadbou stromov by sme prispeli k zvýšeniu biodiverzity,“ dopĺňa Slobodník. „Vzrastlé stromy sú pre sokola červenonohého veľmi dôležité. Aj keď si sokoly vlastné hniezdo nestavajú, obsadzujú hniezda iných druhov, napr. vrán, strák, či havranov, v ktorých vychovávajú svoje mláďatá. Spomínané druhy si stavajú svoje hniezda najčastejšie vysoko na stromoch,“ dodáva Lucia Deutschová z RPS. V Maďarsku hniezdi v súčasnosti už viac ako tisícka párov vo veľkých kolóniách, ktoré by postupne mohli dotovať slovenskú populáciu v prípade, že sa na našom území podarí vytvoriť vhodné podmienky. „Projekt maďarských kolegov sa dá označiť ako operený zázrak, veď za 7 rokov sa im podarilo zdvojnásobiť populáciu druhu v krajine,“ hovorí Slobodník, ktorého doplnila Deutschová: „Budeme radi, ak tento druh exoticky sfarbeného dravca budeme môcť zachovať pre ďalšie generácie.“

-KONIEC-

Pre ďalšie informácie a v prípade záujmu kontaktujte: Roman Slobodnik, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0907 026 107

mladata.jpg samec.jpg samica.jpg

  falcoproject logo  life logo  natura2000 logo