Mladé operence často potrebujú našu pomoc

Tlačová správa, Bratislava, 12.5.2009

Sokol myšiar je malý druh sokola, ktorý sa prispôsobil životu v intraviláne, takže okrem voľnej krajiny ho môžeme pozorovať aj napríklad medzi panelákmi. Tu sokol myšiar často hniezdi, pričom mu stačí napríklad len črepník, v ktorom je zemina, aby doň zniesol najčastejšie 4-6 vajec. Ak sokol myšiar zahniezdi vo vašej blízkosti, môžete sa tešiť na krásne okamihy, kedy budete môcť pozorovať kŕmenie mláďat, či prvé pokusy mladých sokolov o lietanie. „Chceli by sme poprosiť všetkých ľudí, ktorý majú skúsenosť s hniezdením sokola myšiara, aby ho pokiaľ je to možné nechali pokojne vyhniezdiť“ – hovorí Lucia Deutschová z RPS a dodáva: „Inkubácia vajec trvá približne 4 týždne. Po vyliahnutí potrebujú mláďatká ďalších 4-5 týždňov na to, aby boli dostatočne pripravené na opustenie hniezda.“ Často sa stane, že mláďatká vypadnú z hniezda ešte veľmi skoro, alebo sa pri svojich prvých letoch príliš vyčerpajú. „Keď ľudia nájdu takéto jedince, nevedia ako postupovať a my im poradíme individuálne podľa situácie. Vždy je však potrebné kontaktovať odborníkov zo štátnych, prípadne mimovládnych inštitúcií.“ – informuje Deutschová

Ďalším druhom, na ktorého prítomnosť obyvateľia miest upozorňujú, je nádherná sova myšiarka ušatá, ktorej výrazné ušká vysvetľujú pôvod jej mena. Podobne ako sokol myšiar, ani myšiarka si nestavia vlastné hniezdo. Na hniezdenie využíva hniezda iných druhov, napríklad stračie, ktoré sú v intraviláne ukryté v skupinkách stromov na cintorínoch, v parkoch, alebo iných priestranstvách. Mláďatká sovy sa ozývajú výrazným plačlivým pískaním, čo niektorým ľuďom prekáža. „V tomto prípade by sme chceli poprosiť o trpezlivosť, kým sa mladé sovy neosamostatnia. Pískaním totiž privolávajú svojich rodičov, ktorí im nosia potravu.“ – hovorí Deutschová.

Aj v prípade myšiarok ušatých sa stane, že mláďatko opustí hniezdo predčasne. Ideálnym riešením je vrátenie mláďat do hniezda, prípadne umiestnenie do blízkosti hniezda, kde sa o ne postarajú rodičia. „Z rozličných príčin však toto nie je vždy možné a my musíme hľadať náhradné riešenia. Minulý týždeň sme napríklad riešili prípad, kedy mláďatko vypadlo z hniezda na dvore rodinného domu a zaútočil naňho pes. Dospelá sova bez zaváhania priletela svojho potomka ratovať, pričom ju pes tiež zranil a musela byť prevezená na ošetrenie a rehabilitáciu. Ako sa ukázalo, v hniezde ostali ďalšie štyri mláďatká. Keďže druhý rodič na hniezdo celú noc nepriletel, bolo potrebné asi 10 dňové mláďatká dokŕmiť a nájsť im náhradný domov. To sa nám podarilo a dnes sa už všetky štyri tešia z adoptívnych rodičov a troch nových súrodencov.“ – uzatvára Deutschová.

Viac informácií môžete získať na stránke www.dravce.sk.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd