Vyhladnuté a na smrť vyčerpané belorítky v Bratislave!


Pretrvávajúce chladné a daždivé počasie, zaskočilo na našom území niektoré druhy hmyzožravého vtáctva, ktoré ešte nestihlo odletieť do južných krajín. Medzi ne patria najmä lastovičkovité vtáky ako sú belorítky a lastovičky domové.

 Pretrvávajúce chladné a daždivé počasie, zaskočilo na našom území niektoré druhy hmyzožravého vtáctva, ktoré ešte nestihlo odletieť do južných krajín. Medzi ne patria najmä lastovičkovité vtáky ako sú belorítky a lastovičky domové. Kŕdlik desiatich na smrť vyčerpaných belorítok domových, sa v sobotu večer uchýlil v obývačke jedného z panelových bytov v bratislavskej Dúbravke.

Vtáčie sťahovanie je energeticky veľmi náročné. Pri jeho skomplikovaní počasím môže dôjsť i k hromadnému úhynu. Najviac ohrozené sú mladé a neskúsené jedince hmyzožravých druhov vtáctva, ktoré si v daždivom a chladnom počasí nevedia nájsť potravu a rýchle sa vysilia.

Ako povedal Marek Brinzík z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS): “V sobotu večer nás kontaktovali občania, ktorým cez medzeru pootvoreného okna vletel do bytu kŕdeľ desiatich belorítok domových. Na smrť vyčerpané belorítky odpočívali na okennej parapete a garnížach bytu. Všetky boli na kosť vychudnuté a väčšina už nebola schopná ani vzlietnuť.“

 „Aby belorítky prežili, okamžite sme začali s kŕmením. Najmä uvarený vaječný bielok pomohol obnoviť belorítkam stratené sily. Na druhý deň mali oveľa lepšiu kondíciu. Vzhľadom na predpoveď počasia ich do voľnej prírody vypúšťame dnes. Nakoniec ich však vyletí jedenásť, nakoľko včera večer na okennú parapetu nášho bytu zosadla ďalšia vyčerpaná belorítka. Predpokladáme, že Bratislave, ale aj v iných častiach Slovenska, muselo byť takýchto jedincov oveľa viac.“ dopĺňa Ján Dobšovič zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

 Belorítky i lastovičky v týchto dňoch tiahnú vo veľkých počtoch na svoje zimoviská v Afrike. Spoločne s nimi migrujú aj niektoré druhy dravcov, napríklad sokol lastovičiar, ktorého neuveriteľné letecké schopnosti mu umožňujú uloviť tak obratné a rýchle vtáky ako sú lastovičky, belorítky, prípadne lastovičkám podobné dážďovníky. Rapídne ochladenie, ktorého sme svedkami v posledných dňoch, spôsobilo vyčerpanie hmyzožravých vtákov, ktoré sa tak stávajú oveľa ľahšou korisťou predátorov.

Najnovšie vedecké štúdie predpokladajú, že klimatické zmeny môžu významným spôsobom zasiahnuť do života vtákov a ovplyvniť nielen ich rozšírenie, ale aj spôsob a priebeh migrácie, ktorá sa zdá byť už dnes pre niektoré druhy komplikovanejšia.

Ďalšie informácie poskytnú: