nase en dravce2

nase en sovy2

Tlačové správy r.2018

Kontrolujú sa elektrické vedenia, na ktorých dochádzalo k nárazom vtáctva

Tlačová správa Bratislava, 18. januára 2018 Instalacia plosina
Ak v najbližších dňoch budete vidieť v okolí elektrického vedenia stáť na poliach ľudí, neľakajte sa. Môže ísť o mapovateľov, ktorí v rámci projektu LIFE Energia monitorujú, ako vtáky reagujú na tzv. odkloňovače. Sú to špeciálne prvky, umiestnené na elektrických vedeniach, vďaka ktorým si vtáky prekážku včas všimnú a nadletia ju. Ktoré z testovaných zviditeľňovačov sú v podmienkach Slovenska najefektívnejšie, budeme vedieť po ukončení kontrol a vyhodnotení v roku 2019.

Read more ...

Nový vtáčí druh i vzácny kríženec – aj taký bol rok 2017

Tlačová správa Bratislava, 11. januára 2018 Sova dlhochvosta Dominik Schneider
Rok 2017 priniesol viaceré ornitologické zaujímavosti. Tento trend pokračuje i v novom roku. Ide o mnohopočetný výskyt severských stehlíkov, objav nového druhu pre Slovensko, i nezvyčajného kríženca. Najnovšie odborníkov tešia hojné výskyty sovy dlhochvostej na nížine, teda mimo oblastí jej známeho hniezdenia. Potvrdzujú to žiaľ i prípady, kedy táto temperamentná sova potrebovala pomoc človeka. Na košickej klinike ošetrovali najmä traumatizované jedince, najčastejšie zranené po zrážke s autami.

Read more ...

Prečo sú milovníci vtáctva zaneprázdnení aj v zime?

Tlačová správa Bratislava, 5. januára 2018 Haja cervena Vojto Szucs
Chladné počasie a mnohé oblasti pod snehom vytvárajú dojem, že príroda v zime spí a dopriala si odpočinok. Opak je však pravdou, najmä pokiaľ sa jedná o milovníkov vtáctva. Už od jesene sledujú prílety nevšedných druhov zo severu. Práve január je časom, kedy sa i Slovensko zapojí do medzinárodných termínov zisťovania počtu a lokalít výskytu vybraných druhov dravcov. Teraz je ich najviac, s oteplením naše územie začnú opúšťať. Počas dvoch najbližších víkendov sa odborníci zamerajú na haju červenú, orla kráľovského, sokola rároha a orliaka morského.

Read more ...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.

RPS - Ochrana dravcov na Slovensku